štamgast

Kde se vzalo pražské nářečí?

Myslím slova typu vokno, vomáčka, von, vona…

Nejlepší odpověď
annas

Pražské nářečí z hlediska dělení nářečního neexistuje. Jde o hovorovou nebo obecnou češtinu, v níž se objevují některé prvky středočeského nářečí, z něhož vznikla spisovná čeština.
Český jazyk se vyvíjel od svého vzniku, pronikaly do něj různé hláskové změny podle oblastí. Tím se liší nářečí moravská od nářečí českých – izolovanost oblastí, v době nevolnictví nemožnost cestovat z panství na panství, sňatky atd.
Je to složité, nebudu uvádět, jak se český jazyk vyvíjel, proč např. někde dobréj, jindé dobré, dobry atd. Stejně tak vokénko, nebo vokýnko, okénko, okýnko …

Vl. věd. z vývoje č. j.

Další odpovědi
Drap

Jako každé jiné. Každá lokalita má drobné odlišnosti v mluvené řeči. Tyto odlišnosti vznikají postupně a dlouhodobě.