Avatar uživatele
Damiana

Kde se vzal výraz serepetičky?

(Někde jsem slyšela i sarapatičky.) Co se jím označuje vím, ale proč se používá zrovna tohle?
Doplňuji:
Ad Annas: Četla, díky moc. Jsem ráda, že nejsem jediná, kdo si toho – to se nechá – také všiml. Bohužel, už jsem to viděla i tady. Psaná forma je snad ještě horší…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, aramah, kapka, briketka10 před 4456 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Etymologie.
Vývoj od praslovanštiny je složitý, proto budu stručná. Různé tvary souvisí s hláskovými změnami v průběhu století. Varianty: sere-petka(patka), sarapa (e)tka, zdrobněle se(a)repetička, …patička.

1. Základem může být sloveso srát – zbavovat se něčeho zbytečného a patička (peička) – zdrobněle pata, patka – něco malého, až nejmenšího, případně spodní část něčeho.

Spojíme-li oba významy – pak je to malá věc, předmět atd, které jsou pro nás zbytečné, nepotřebné. Význam se vývojem rozšiřuje, nebo zužuje či jinak posunuje.

2. Může jít o zkomoleninu slova šarapatka – původně drobný peníz, v 16. století 3 haléře, takže haraburdí, něco zbytečného atd.

Vl. věd. z etymologie a stč. slovník

Četla jste si vysvvětlení u dalších 2 otázek?

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
briketka10

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/se­rendipita

drobný předmět bez kterého se neobejdeme..

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanulka11

nebo taky serepetky, srákorky …prostě zbytečnosti , volovinky bez kterých se obejdeme ,ale spousta lidí se s oblibou jimi obklopuje

mohlo by to být odvozeno od srákorky ,cetky, tretky

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby