Damiana

Kde se vzal výraz serepetičky?

(Někde jsem slyšela i sarapatičky.) Co se jím označuje vím, ale proč se používá zrovna tohle?
Doplňuji:
Ad Annas: Četla, díky moc. Jsem ráda, že nejsem jediná, kdo si toho – to se nechá – také všiml. Bohužel, už jsem to viděla i tady. Psaná forma je snad ještě horší…

Nejlepší odpověď
annas

Etymologie.
Vývoj od praslovanštiny je složitý, proto budu stručná. Různé tvary souvisí s hláskovými změnami v průběhu století. Varianty: sere-petka(patka), sarapa (e)tka, zdrobněle se(a)repetička, …patička.

1. Základem může být sloveso srát – zbavovat se něčeho zbytečného a patička (peička) – zdrobněle pata, patka – něco malého, až nejmenšího, případně spodní část něčeho.

Spojíme-li oba významy – pak je to malá věc, předmět atd, které jsou pro nás zbytečné, nepotřebné. Význam se vývojem rozšiřuje, nebo zužuje či jinak posunuje.

2. Může jít o zkomoleninu slova šarapatka – původně drobný peníz, v 16. století 3 haléře, takže haraburdí, něco zbytečného atd.

Vl. věd. z etymologie a stč. slovník

Četla jste si vysvvětlení u dalších 2 otázek?

Další odpovědi
briketka10

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/se­rendipita

drobný předmět bez kterého se neobejdeme..

hanulka11

nebo taky serepetky, srákorky …prostě zbytečnosti , volovinky bez kterých se obejdeme ,ale spousta lidí se s oblibou jimi obklopuje

mohlo by to být odvozeno od srákorky ,cetky, tretky