Avatar uživatele
štamgast

Kde se vzal pojem „bramborová medajle“?

A užívá se i v zahraničí (kromě Slovenska samozřejmě)?
Doplňuji:
Pokličko já vím, co to znamená. Čti pořádně otázku, prosím. Velice děkuji ostatním, hlavně Annas.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? annas, quentos, manon, iceT, fcoop, Damiana, anonym před 4261 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

I když se bramborová medaile nikdy fakticky neuděluje, je stejně známá jako její kovové kolegyně . Kdo první s tímto termínem přišel, není známo. Zato se ví, že jinde ve světě „oceňují“ 4. místo termínem dřevěnou medailí (např. v Rusku).
Net

Pojem bramborová medaile ve sportovním žargonu zřejmě vychází z toho, že první byly brambory byly vzácné, protože zachránily např. Branibory před hladomorem, byly obživou vojáků. Získat 4. místo ve sportu je úspěch, ale kovy jsou určitě cennější. Alespoň dnes …

Doplňuji:
Rozšiřuji ještě jsou stručnou odpověď. Jak jsem uvedla, brambory byly kdysi vzácné, zachránily lidi před hladem. Později se staly i hlavním pokrmem chudých – brambory a zelé, živobytí celé.

Opakuji: „Získat 4. místo ve sportu je úspěch, ale kovy jsou určitě cennější“ . Jak kdy a jak pro koho. Přenos významu – brambory zasyttily, protože si zmiňovaní nemohli dovolit nic lepšího nebo na lepší pokrm neměli.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?štamgast Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Damiana

Měla by to být česká „specialita“. Prý to vzniklo v sobě, kdy se u nás začaly používat brambory. Vygooglila jsem pár zajímavostí o bramborových plackách – náhražkách (i podobou) medaile na čtvrtém místě. Nic moc, ale tohle je docela zajímavé zamyšlení. 🙂

http://www.be­zeckaskola.cz/cla­nek-451-bramborova-medaile-aneb-mluviti-o-zlatu.html

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Poklička

Čtvrté místo v soutěži nebo turnaji.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
manon

Nevím, kde se ten pojem vzal, ale mne přijde spíš jako oznečení něčeho, co cenu nemá, trochu jako „posměšné“ – když už na někoho nic cenného nezbylo. Že si jako může udělat medaili ze dřeva nebo třeba z brambory :)
Doplňuji:
A na Slovensku mají taky „zemiakovú“ :)

Upravil/a: manon

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
manon

Děvčata, mohly byste sem dodat zdroj, odkud jste čerpaly ty informace, že je ten název odvozen od toho, že byly brambory vzácné nebo to, že by mělo jít o českou specialitu? Díky. Já nic takového nenašla, ale zas tak moc jsem se nesnažila :) Tak pomozte.

před 4260 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Nehledala jsem, v kterých zemích se pojem bramborová medaile užívá. V německém zdroji (bohužel, občas se mně stane, že překliknu na jinou stránku a pak nemohu původní najít) jsem našla dlouhé povídání o bramborách, které začíná první větou, že když se brambory dostaly do Branibor, byly vzácné. PDokonces rostoucí hladu ve světě, byla bramborová uznána OSN v roce 2008: to by mohl zachránit miliony životů

před 4260 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Místo opravy jsem klikla. takže pokračuji z německého zdroje. . Dokonce kvůli rostoucímu hladu ve světě byly brambory uznány OSN v roce 2008 za potravinu, která by mohla zachránit miliony životů. Jenže to je současnost. Většina úsloví vznikala v minulosti, roli sehrála náhoda, kdo a kdy první vyslovil těžko říct.

K mnoha výkladům úsloví, rčení atd. mně pomáhá znalost etymologie, srovnávací metoda, starší významy slov (viz skromný), hledání v mnoha slovnících, případně anglických či německých zdrojích, asociace atd.

Že byly brambory vzácnou plodinou, určitě lze najít i v českých zdrojích. Dále jak vzniklo jejich pojmenování atd.

před 4260 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

Aha, takže ale o té souvislosti s medailí je to jen domněnka, je to tak?

před 4259 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Nedá se přímo mluvit o domněnce, aleo jednu z možností. Zpravidla ověřuji v odborných ústavech – potvrd, že by to tak mohlo být. Těžko se to vysvětluje, nic ve zlém, laikům bez znalosti etymologie, přenášení významu slov atd. Také jse, mapsala „zřejmě“.
Podobně antonymum ke skromný, které jste neznala. Vaše otázka mě stále pronásleduje, i když jste nevolila správný příklad, jak sama zmiňujete.

před 4252 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

NK CR, v níž jsem se ptala na původ sousloví „bramborová medale“, mou odpověď nevyvrátila, ale vložila na ni odkaz – opakuji jedna z možností.

před 4247 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Ja to obcas slysim i v nemecke televizi ci radiu … Kartoffel Medaille . 🙂

  • iv-

před 4261 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad štamgast, děkuji.

před 4261 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Damiano, ten článek jsem četla, jde o vtipné vysvětlení.

před 4261 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Damiana

Dík:-)

před 4261 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

Taky jsem ho četla při hledání, veselé povídání, akorát vysvětlení taky nepodává…

před 4261 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Damiana

Také píšu, že jde o zajímavé zamyšlení. Je to docela vtipně napsáno, ne?

před 4261 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

Joo :) Taky přece píšu, že jde o veselé povídání, akorát že ne o vysvětlení – reakce byla na annas. Nic proti ničemu to nebylo.

před 4261 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Damiana

Já vím, nebrala jsem to nějak špatně.:-) to je hergot ta proklatá vina virtuality – úsměv a jemný humor, ani normální klasickou dobře myšlenou reakci nepřevede a nepřevede…:-)))

před 4260 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

Tak doplním taky :) a pak už víme, že je vše v pořádku :)

před 4260 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

Poklička: ale tazatel se ptal, kde se to vzalo, ne co to znamená…

před 4261 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

Poklička: ale tazatel se ptal, kde se to vzalo, ne co to znamená…

před 4261 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek