annas

Kde se využívá kryptografie či kryptologie? Které různé metody či způsoby používá?

Z čeho se vyrábí neviditelný (tajný) inkoust?

V noci jsem poslouchala detektivku se Sherlockem Holmesem Rozluštil závěť, na níž pachatel přepsal tajné písmo, a změnil ji tak ve svůj prospěch.

Nejlepší odpověď
rynek878

Kryptografie
Kryptografie neboli šifrování je nauka o metodách utajování smyslu zpráv převodem do podoby, která je čitelná jen se speciální znalostí. Slovo kryptografie pochází z řečtiny – kryptós je skrytý a gráphein znamená psát. Někdy je pojem obecněji používán pro vědu o čemkoli spojeném se šiframi jako alternativa k pojmu kryptologie. Kryptologie zahrnuje kryptografii a kryptoanalýzu, neboli luštění zašifrovaných zpráv.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kryp­tografie

Další odpovědi
vagra

Doplním Rynka-pokud jde o neviditelné inkousty-
První skupinu
tvoří organické kapaliny jako moč, mléko, citrónové šťávy, ocet a ovocné šťávy (např. cibule); a text lze zviditelnit lehkým zahřáním.
Druhou skupinou
jsou chemické látky, které sice nejsou organického původu, ale text jimi zbarvený se zviditelňuje také zahřáním. Sem patří např. nasycený roztok dusičnanu draselného, který zanechá na papíru po odpaření malé bezbarvé krystalky.
Třetí skupinou
je využití chemických reakcí k zviditelnění písma. Využití je založeno na tvorbě barevných produktů po reakci s jinou chemickou látkou.Např. píše-li špion síranem železnatým, nebude nic vidět, dokud text nepotřeme kyanidem sodným.
Poslední skupinu
tvoří neviditelné inkousty, kde se ke zviditelnění zapsaných zpráv nevyužívá ani teplo ani chemikálie, ale ultrafialové (UV) nebo infračervené záření. Kupříkladu text napsaný kyselinou salicylovou je viditelný pouze po dopadu ultrafialového záření.
Pokud si budete chtít vyrobit neviditelný inkoust,několik návodů najdete na-
http://science­world.cz/chemi­e/ze-zakulisi-neviditelnych-inkoustu-1227

Zdroj: několik zdrojů na netu