dudu

Kde se vloudila chybička?

Po zveřejnění výsledků státních maturit si kladu otázku jak je možné, že studenti některých škol dosáhli exceletních výsledků a naproti tomu např. u nás ve zdejší soukromé odborné střední škole cestovního ruchu neudělala zkoušku z matematiky dokonce celá třída! Je větší díl viny u studentů nebo plody své „práce“ sklidil sbor pedagogů? Proč asi velmi dobrých výsledků dosáhla řada církevních škol?

Nejlepší odpověď
annas

Podíl na výsledku mají studenti i učitelé. Domnívám se, že dobří učitelé jsou předpokladem kvalitního vzdělání žáků. Ale chtějí za svou práci zaplatit jako všichni ostatní. Soukromé školy, které se zaměřují na široký okruh zájemců a které mají nízké školné, si nemohou dovolit platit více než školy veřejné. Někdy jsou platy ještě nižší. Dost často na nich učí ti, kteří by neuspěli ve státních zařízeních, proto kvalita výuky je nižší. K tomu také přispívá skutečnost, že někteří žáci soukromých škol žijí v představě, že když si školu platí, tak ji musí udělat… Nedostatek financí nutí školy si takové žáky držet.

Myslím si tedy, že kvalita výuky na našich státních školách je o něco vyšší než na soukromých.

Výjimku tvoří skutečně kvalitní soukromé školy, kde se platí školené v desetitisících měsíčně a tyto finanční prostředky již umožňují zvednout úroveň výuky.

O církevních školách informace nemám.

Další odpovědi
chudst

Jednoduse a obecne: studenti gymnazii s tim vetsinou problem nemaji. Je to pro ne jako normalni maturita. (Dival jsem se na lehci i tezsi zadani z matiky – lehci jsem dal z fleku behem chvilky, tezsi uz se blizilo normalne urovni, z jake se delala matika u nas. A to jsem z ni nematuroval.)

Tam, kde na to ted proste kaslali, profesori jim davali znamky zadarmo, tam se ted proste musi vice snazit.

O cirkevnich skolach moc nevim, vim jen o Biskupskem gymnaziu v Brne – a to ma povest dobrou, nemyslim, ze tam by byl problem a jestli maji i ostatni cirkevni skoly takovou uroven, pak lze s klidem predpokladat, ze dosahli dobrych vysledku.
Doplňuji:
Berusinka: http://www.no­vinky.cz/veda-skoly/213954-generalka-maturit-vyzkousejte-si-testy-z-matematiky.html (Je to generalka, nikoli ted, co bylo; ovsem i u nich uz proletela hrozna spousta lidi.)

anonym

Ja mam hodne znamych v zahranici. Muzu vam rict , ze kdyz vidim , co se uci deti tam na zakladnich skolach , tak tady bych to srovnala s maturitou na stredni skole. Tam , kdyz deti vyjdou 10 tridu , tak umi nejmene 2 cizi jazyky . U nas v Cechach , nekteri by si neumeli rict ani o parek v rohliku. Musi se opravdu posunout latka mnohem vyse. A ti , co na stredni mit nebudou , pujdou se ucit remeslu. To bude v budoucnu mnohem zadanejsi . Co nam bude platne , ze budeme mit same pocitacove experty , kdyz nam nebude mit kdo ani upect chleba. -iv-

Berušinka

Všechno je o lidech – stejně jako maturita.
Soukromé školy dávají většinou maturitu za hubičku (teda, co já vím), proto u těhlech neuspěli. Je to i ve studentech (část je pracovitá, část líná – i když by na to třeba měli), pak je to samozřejmě i práce pedagogů – mně třeba vždycky vyhovovali přísnější kantoři, kteří něco naučili (většinou ti starší).
Doplňuji:
chudst: Kde jsou ty testy, prosímtě? Ať to nemusím složitě hledat =) – také se na to chci juknout

Hlada

Pokud se prostřednictvím státních maturit odhalí skutečná úroveň středních škol, pak splnily svůj účel. Tím nechci nijak obhajovat postupy a nesmyslné výdaje, které zavádění státních maturit provázejí.

Ella

Na normální státní škole se člověk musí i učit a udržet se tam, na soukromé jde vedení jenom o školné, nikoho nevyhodí, pokud neprovedl něco hooodně zlého, takže u maturity projdou všichni… teď mají už po srandě…