andrea24

Kde se ve Střední Evropě nachází největší továrna na výrobu hliníku??

Díky za odpovědi

Nejlepší odpověď
annas

Patrně největší hliníkárnou ve střední Evropě je závod ve slovenském Žiaru nad Hronom, kam se převážná většina bauxitu dováží z Maďarska.

http://stavebnictvi-architektura.stu­dentske.cz/2010/03/­ocel-konstrukce.html
Doplňuji:
1998 – ukončenie výroby primárneho hliníka Söderbergovou technológiou

2002 – certifikácia ISO 9001:2000

– privatizácia ZSNP, a.s.

– zmena názvu Závod Slovenského národného povstania, a. s. na ZSNP, a.s.

2003 – rozsiahla reštrukturalizácia spoločnosti

2004 – prijatie novej stratégie spoločnosti

2005 – zavedenie produktových značiek pre vybrané výrobné závody

– certifikácia STN EN ISO 14001:1998 a OHSAS 18001:1999

2006 – predaj vybraných dcérskych spoločností strategickým investorom

(Alufinal, ZSNP Foundry, Tubapack, Sloval, ZSNP Recykling, VUM)

2007 – zavedenie produktových značiek pre závody Enevia a Naradex

2008 – predaj závodu Enevia strategickému investorovi

2012 – predaj závodov Finalcast a Naradex strategickému investorovi

http://www.zsnp­.sk/genPage.php?id=18

--
Jak to vypadá ve zdroji:

"v roku 1998 sa úplne UKONČILA ZSTARANÁLÁ NEEKOLOGICKÁ VÝROBA a hliníka Söderbergovou technológiou a znížili sa emisie. Taktiež sa nedávno zlikvidovalo bývalé odkalisko červeného kalu, ktoré bolo veľkou záťažou a hrozbou pre životné prostredie v prípade havárie. Celá halda sa pokryla špeciálnou nepriepustnou textíliou a následne sa zatrávňuje.

Dnes závod za rok vyrobí približne 160 000 ton hliníka a hliníkových produktov elektrolytickou metódou" .

Závody Slovenského národného povstania je hlinikáreň v Ladomerskej vieske pri Žiari nad Hronom na území bývalej obce Horné Opatovce. Vybudované boli v roku 1951. Dnes je celá hlinikáreň rozdelená medzi viacerých majiteľov (napr. Slovalco, a.s., ZSNP, a.s., Hydro aluminium a ďalšie).

http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Z%C3%A1vo­dy_Slovensk%C3%A9ho_n­%C3%A1rodn%C3%A9ho_pov­stania

Žiarskej hlinikárni Slovalco už nehrozí zánik

Najväčšiemu výrobcovi hliníka na Slovensku, spoločnosti Slovalco, hrozilo, že bude musieť ukončiť výrobu. O prácu tak malo prísť 3000 ľudí. Slovalcu má totiž tento rok vypršať platnosť 20-ročnej zmluvy so štátom, ktorá hlinikárni zabezpečovala výhodné ceny elektriny.

http://www.te­raz.sk/ekonomi­ka/ziar-nad-hronom-hlinikaren-slovalco-/52834-clanok.html

Další odpovědi
Drap

Bývalo to v Maďarsku, myslím, že to stále ještě platí.

Lamalam

Největším evropským producentem hliníku je s roční výrobou přes 150 kt Německo, následují Itálie a Francie (po 21 kt), Maďarsko 14 kt a Island 13 kt.
Doplňuji:
Omlouvám se za svou výše uvedenou odpověď. Je chybná, čerpala jsem ze špatného zdroje. Světový přehled výroby hliníku je tady: http://mineral­s.usgs.gov/mi­nerals/pubs/com­modity/aluminum/myb1-2012-alumi.pdf .Největším evropským producentem hliníku je Norsko s roční výrobou přes 1,1 Mt.

deranged

Kde je největší továrna nevím, ale tady je jeden přehled:
http://en.wiki­pedia.org/wiki/Lis­t_of_countries_by_a­luminium_produc­tion#cite_note-2

Lamalam

Annas > výroba hliníku v Žiaru nad Hronom byla v roce 1998 ukončena.

annas

Děkuji za upozornění. Ale jako vypadá, v r. 1998 byla ukončená zastaralá výroba hlinika, dnes výroba pokračuje jinou metodou.