Avatar uživatele
Thomas996

Kde se píše čárka před a?

Píše se čárka ve větě „Hráč je povinen nahlásit chybu na serveru, a v žádném případě tuto chybu nesmí zneužívat“? Díky :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3560 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Můj názor, který jsem konzultovala s dalšími češtináři.

Vysvětlení:

  1. věta obsahuje povinnost nahlásit chybu.
  2. věta přináší něco neočekávaného: omezuje a opravuje předchozí tvrzení slovy

V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ. (= A NE, NIKOLIV) nesmí zneužívat. Následuje něco jiného, než jsme očekávali.

Proto před „a " bych čárku udělala, dá se nahradit spojkou "ale“. Jazykovědci tento typ věty uvádějí pod hlavičkou věty"připouštěcí", jiní jako odporovací.

Hráč je povinen nahlásit chybu na serveru, a ( ale) v žádném případě tuto chybu nesmí zneužívat..

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

Zde v tomto souvětí je čárka víceméně věcí interpretace – pokud to chápete jako stupňovací poměr (tedy jako „a dokonce nesmí“) či vylučovací poměr („ale v žádném případě nesmí“), čárku je lépe napsat; pokud to chápete jako prostý slučovací poměr, tak ne. Osobně bych byl spíše pro poměr slučovací, tedy bez čárky.
Jinak dotaz na čárku před „a“ tu byl v minulosti už minimálně dvakrát – kdybyste poíužíval vyhledávání, dostal byste i odkaz na příslušný výklad v příručce Ústavu pro jazyk český. http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdy-se-pise-carka-pred-a

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ivzez

I já zde a vnímám ve významu slučovacím,
proto bych čárku nenapsala.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
tencosepta

Pokud je „a“ ve stupňovací poměru v souvětí, nebo je „a“ součást přístavku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lota

Ano, v tomto případě se čárka před a píše.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek