annas

Kde se lidé setkávali s bludičkami a co si pod nimi představovali? Existuje nějaké vědecké vysvětlení?

Nejlepší odpověď
vagra

Bludičky, jinak též Světýlka nebo Cvendy (na Železnobrodsku)a Rychmandle (kolem České Třebové), jsou malá světélka, případně mrňaví človíčkové s lucerničkami či zlatovlasá děťátka s hořící loučí. Poskakují nad bažinami nebo hřbitovy a svádějí pocestné do močálů.Nejčastěji se míní, že bludičky jsou, stejně jako mavky, dušemi nekřtěňátek, případně duší obětí vražd. Nebo mohou být dušemi čarodějnic. Případně dušemi sedláků, jimž mamon nedal a uorávali meze. Moravská zahubenčtata či zabobončata jsou nekřtěnátka s průhlednými těly.
Světýlka nedala spát modernímu člověku, který se je pokusil vysvětlit hořícím metanem – a když to tak docela nevyšlo, soustředil se na světélkující hmyz, houby, mech Schistostega osmundacea, bakterie, prostě na vše, co může vydat aspoň trochu světla.
Doplňuji:
Všechny případy ovšem vyřešeny nebyly a kauza zůstává otevřena.

Zdroj: http://www.fex­t.cz/bestiar/bes­tiar_009.htm

Další odpovědi
tom004

Já si myslím,že si je lidé pletli se svatojánskými muškami (světluškami). Ale,už jsem slyšel,že světélkování způsoboval únik bahenních plynů. Lidé si neuměli tyto úkazy vysvětlit a pověry jsou na světě. Ale nemusí to tak vůbec být.