Vénëa

Kde se dnes využívá stejnosměrný proud?

Elektrické křeslo, tramvaj, trolejbus.....a kde ještě se dodneška stále používá stejnosměrný proud namísto střídavého? Děkuji 🙂

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

počítače, vlaky-některé, rádia atd.

Další odpovědi
cochee

Automobily, elektronika, chemická výroba (elektrolýza, galvanické pokovování)… btw. u toho el. křesla bych si tou stejnosměrností tak jistý nebyl.

Awe

cochee má pravdu…

„Odsouzenec je připoután ke dřevěné židli. Na hlavu a nohy mu jsou přiloženy elektrody, které jsou navlhčeny slaným roztokem. Místa dotyku s elektrodami jsou oholena, aby se co nejvíce zmenšil elektrický odpor. Popravčí tým se přesune do místnosti, odkud může popravu pozorovat. Dozorce dá znamení a je zapojen zdroj, napětí 500 – 2300 voltů (v každém státě jinak); k popravě se používá střídavý proud“