vladadada

Kde se dá ověřit, kolik má živnostník zaměstnanců?

Třeba úvěrové společnosti zjištují, zda živnostník u kterého pracuje dlužník, má vůbec nějaké zaměstnance, tedy jeho…
Doplňuji:
To je mi jasné, že když dlužník uvede záměrně nepravdivé údaje, že to může mít dopad i právní. Ale stále nevím, jak by vlasntě na to ta úvěrová společnost mohla přijít…

Odpovědi
anonym

Ověřit to lze fyzickou kontrolou na pracovišti (pracovištích) konkrétního zaměstnavatele a porovnáním fyzického stavu s personální agendou.
Takovou kontrolu mohou provádět ale jenom státní instituce (FÚ, ÚP, SSZ, ZP, policie apod.), rozhodně ne jednotlivec jako občan. Ten může pouze zmíněným úřadům nahlásit podezření, že v otázce zaměstnávání osob nepodává živnostník pravdivé informce.

autacek

Jak již píše Ocko, soukromé osobě se to ověřuje blbě.

Za vodítko alespoň částečné můžou posloužit údaje třeba z registru ekonomických subjektů – většinou položka úplně dole (ale je to zkreslené jako všechna statistika),
http://wwwinfo­.mfcr.cz/cgi-bin/ares/darv_res­.cgi?ico=25110161&­jazyk=cz&xml=1
případně lze nahlédnout, pokud je osoba zapasaná i v obchodním rejstříku, do povinné přílohy k účetní závěrce, která je online přístupná, kde by tento údaj mohl být uveden.

Tak jak tok píšeš ty se to s určitostí zjistit nedá, ovšem musíš si uvědomit, že pokud dlužník uvede při sjednání půjčky/úvěru záměrně nepravdivé údaje, může mít následně takové jednání dopad i trestně právní.