bolak

Kde se bere veš?

Na wikipedii píšou že žije v lidskejch vlasech, ale když se všichni lidé odvšivěj, tak kde se potom vezme? Žije i někde jinde, třeba na zvířatech nebo je někde schovaná, spí a čeká až přijde její šance, až přijde dětská hlava?

Nejlepší odpověď
annas

Veš nemůže skákat ani létat. Šíří se z člověka na člověka, když se přiblíží
člověk k jinému, který vši má nebo použije jeho čepici a další oblečení atd. . Vši mohou žít až 2 dny „bez krmení od člověka“, takže je lze získat i z polštářů, povlečení, dek, spacích pytlů a dalšího ložního prádla..

Vši jsou „druhově specifické“, což znamená, že lidé nemohou chytit vši od domácích zvířat a zvířata nemohou chytit druh vší, které lidé dostanou.

Že by se všichni lidé odvšivili, určitě nepřichází v úvahu… Jedině tak by bylo možné zbavit se vší.

Analýza mitochondriální DNA lidských vší ukazuje, že existují tři její druhy: A, B a C. S typem A se setkáváme jak u šatních, tak i vlasových vší, s typem B a C – pouze u vlasových. Typ A je rozšířen po celém světě, B je pouze v Americe, Evropě a Austrálii, C je pouze v Nepálu a Etiopii. Doposud se předpokládalo, že typ A byl zavlečen do Nového Světa až po objevení Ameriky Kolumbem.
Skupina Raoulta a Reeda zkoumala DNA mrtvých vší, nalezených na mumifikovaných hlavách Indiánů z kmene Chiribaya. Na hlavách, nalezených v Peru a pocházejících z XI. století našeho letopočtu, se dochovaly vlasy. Z jedné hlavy bylo sebráno 407 vší, z druhé – 545. Ukázalo se, že mitochondriální DNA všech vší patří k typu A.
Porovnáním nových a starých údajů, dospěli vědci k tomu, že nejpravděpodobnější je následující hypotéza: typ A se objevil v Africe a odtud se rozšířil po celém světě, tak se dostal i do Ameriky s jejími prvními kolonizátory (pravděpodobně na konci pleistocénu). Typ B se zřejmě do Nového Světa dostal ve stejné době, při tom se tam zabydlel a rozšířil se, ale ve Starém Světě naopak vymizel. Po objevení Ameriky byl přivezen zpátky do Evropy. Je možné, že výměně typů napomohlo předkolumbovské cestování vikingů do Grónska.
Reed si také myslí, že podrobnější genetická analýza a také analýza vší, které byly nalezeny na jiných lidských ostatcích, pomohou objasnit cestu migrace lidí, včetně toho, odkud přišli právě do Ameriky první osídlenci – je docela možné, že to bylo ze Sibiře a z Mongolska.

http://www.ide­je.cz/cz/clan­ky/ves-objevila-ameriku-drive-nez-kolumbus

Další odpovědi
beer

Všechny druhy vší parazitujících výlučně na lidech (šatní, dětská, muňka) se přenášejí zejména kontaktně s hostitelskou osobou, jindy zase prádlem, oblečením atd. Veš muňka zejména pak pohlavním stykem (tato ale ve vlasech nežije).
Studium
Doplňuji:
Všichni lidé odvšiveni nejsou a někdy jsou přenašečmi aniž by o tom sami věděli – zdrojů je zkrátka dost ))
Vši žijící na zvířatech jsou nepřenosné na člověka, nenapadají ho.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vši

Drap

Zatím taková situace, aby se všichni odvšivili nenastala.

martas93

Dokud budou existovat všechny druhy srstí,budou existovat i vši.Ano,mohou byt i u zvirat.V pod­state tam,ktera srt jim bude nejvíce vyhovovat.

marci1

Dokud budou existovat savci, budou existovat i vši. Pokud by neexistovali, vši mimo tělo vydrží být na živu 24–48 hodin.

ponovotny

vlasně přesně nevím, ale mému kamarádovi, když byl malý, jeho maminka řekla že je všivák a on pak do pár dnů vši měl…tak nevím