Krčálek

Kde právě v tuto hodinu Titanik plul?

Nejlepší odpověď
annas

5. den – 14. dubna 1912

  • moře bylo klidné, počasí jasné, výborná viditelnost, od odpoledne se začalo ochlazovat, rtuť teploměru klesala – večer kolem 9 hodiny ukazovala stupnice 1 stupeň Celsia a v 11 hodin už to bylo –1°C.
  • během plavby zachycovali telegrafisté vzkazy od lodí plujících v blízkosti Grand Banks (Velké newfoundlandské mělčiny), které popisovaly větší množství ledovců zpozorovaných daleko jižněji, než bylo v tuto roční dobu obvyklé. Zprávy byly předávány strážnímu důstojníkovi (jako např. marconigram od francouzského parníku Touraine z pátku 12.4., který informoval Titanic, že je v husté mlze a právě proplul ledovým polem. Pozice 49° 28 minut s.š. a 26° 28 min. z. d.) – další depeše viz – telegrafie – hlášení o ledu ze 14. 4.
  • kolem 5 hodiny odpolední Titanic dosáhl „bodu obratu“ a měl změnit kurs k poloostrovu Sandy Hook, ale podle kapitánova příkazu se kurs změnil až v 5.50
  • asi v 9 hodin večer přišel na můstek kapitán Smith. Rozmlouval s 2. důstojníkem Lightollerem, který měl v tu dobu službu. Jak řekl Lightoller:" Mluvili jsme o počasí, o tom, jak je klidné moře, o jasné obloze, o tom, v kolik hodin bychom se měli dostat do blízkosti ledu a jak bychom to měli poznat, zda bychom to uviděli, osvěžovali jsme si vědomosti, pokud jde o náznaky blízkosti ledu. Bavili jsme se asi jen 25 minut."
  • v 22 hodin se měnily služby: na můstek přišel 1. důstojník Murdoch, ke kormidlu se postavil R. Hitchens a vystřídaly se i hlídky ve strážním koši – nově nastupujícími byli F. Fleet a R. Lee.
  • kolem 11 hodiny plul Titanic rychlostí zhruba 21 uzlů

Nejde mně vložit odkaz. Stránka se jmenuje PRVNÍ A POSLEDNÍ CESTA TITANIKU

Další odpovědi
kapka

A jo, Titanic, málem bych zapomněla. Kolem půlnoci to bude sto let, co se potopil někde jižně od New Founlandu. Jestli trváte na přesné poloze v 19:36, tak to nevím. 🙂

Doplňuji:
pardon, má tam být narazil. potopil se cca za dvě hodiny. Na Novinkách je právě teď článek o Titaniku a ve videu jsou záběry z výstavy o Titanicu. V roce 2008 byla v Praze, byla jsem na ní s dětmi. Dostali jsme i palubní lístky se jmény opravdových pasažérů, na konci výstavy jsme si na tabuli našli, zda jsme plavbu přežili nebo ne. Mám pocit, že to z naší čtyřčlenné skupinky přežil jen jeden. Výstava byla moc hezká.

Zdroj: http://techne­t.idnes.cz/ti­tanic-se-potopil-i-kvuli-zvlastnimu-postaveni-mesice-tvrdi-vedci-1ph-/veda.aspx?c=A120307­_073058_zahra­nicni_abr

Syd

Velice hrubým odhadem zhruba někde tady (šedivá tečka) http://letecka­posta.cz/142241122 – vycházim z toho, že plul rychlostí cca 40 km/h a do srážky zbývaly 4 hodiny.

hanny 2

Doplňuji annas – http://sundow­ner.sweb.cz/ces­ta.htm