annas

Kde najdeme památku Závišův kříž? Odkud pochází?

Ve starém kalendáří bylo uvedeno jméno Záviš. S kterým Závišem je spojená uvedená památka?

Nejlepší odpověď
vagra

Závišův kříž je nejvzácnějším kusem vyšebrodského klášterního pokladu.
Je to dvouramenný relikiviářový kříž byzantského původu.
Pravděpodobně pochází z Uher, z královského pokladu, který přivezla do Čech Anna Uherská, matka královny Kunhuty, při útěku roku 1270
Poté se dostal do držení Kunhutina manžela Záviše z Falkenštejna, který jej pravděpodobně daroval cisterciáckému vyšebrodskému klášteru.
„Závišův kříž býval nošen v čele procesí na žerdi ve Vyšším Brodě i v Krumlově, neboť obsahoval dřevo pravého Kristova kříže“. Vosel podotýká, že tento Závišův kříž věnoval klášteru roku 1412 Jindřich III. z Rožmberka, což je pravděpodobnější.
V roce 2010 byl vyhlášen národní kulturní památkou.

Zdroj: různé zdroje,mimo jiné i z-http://www.en­cyklopedie.ckrum­lov.cz/docs/cz/re­gion_histor_za­vikr.xml

Další odpovědi
hanulka11

Památku najdeme ve Vyšším Brodě
Legenda dále vypravuje, že Rožmberkové nejsou uloženi v rakvích, ale sedí u dubového stolu, aby i po smrti zůstávali symbolicky nadále vladaři. Skutečnost je však daleko prozaičtější – na počátku století byla nalezena malá krypta, kde byly nalezeny dvě rakve, jedna z nich patřila Petru Vokovi. Kromě toho se v malé prostoře nacházela řada volně poházených kostí. Jelikož však nebyl nález řádně prozkoumán, vypravuje se dodnes legenda o dubovém stole.
Z doby po roce 1283 pochází východní křídlo kláštera s kapitulní síní sklenutou na jediný sloup. Kapitulní síň je údajně místem posledního odpočinku popraveného Záviše z Falkensteina. Záviš pocházel z další rodové větve Vítkovců, z pánů erbu zelené růže, nazývaných z Krumlova. Byl velkým mecenášem zdejšího kláštera, kterému mimo jiné věnoval vzácný ostatkový kříž, zvaný Závišův.

Zdroj: http://www.vy­letnik.cz/tipy-na-vikendy/jizni-cechy/krumlov­sko/651-vysebrodsko/

anonym

Se Závišem z Falkenštejna

Zdroj: http://www.en­cyklopedie.ckrum­lov.cz/docs/cz/re­gion_histor_za­vikr.xml