iceT

Kde leží „zlatý džbán“ z dětské říkanky Otloukej se píšťaličko?

Otloukej se,píšťaličko,
nebudeš-li se otloukati,
budu na tě žalovati
knížetipánu,a on ti dá ránu,
až odletíš ke zlatému džbánu…

Nejlepší odpověď
annas

Co člověka občas napadne, když slyší nějakou říkanku.
Mohlo to být třeba u Náchoda, kde se nacházela dobrošovská zlatá skála, jak vypráví pověst o bohatém rytíří, který chtěl získat džbán, ale … odpověd dá Baba vševěda.

Samozřejmě, že může jít o odkaz na římský zlatý džbán atd. Pověst se šíří …
Na Velký pátek vydávaly sklály své poklady, když se četly pašije. Viz. balada Poklad od K. J. Erbena .

http://vinnetou­.site.cas.cz/rou­sek/POVESTI/po­vest14_3.html

Další odpovědi
Drap

Hned za rohem za hlavní bránou do knížecího sídla

anonym

Zlatý džbán je restaurace v Sudicích.
Aby to bylo hezčí, dala bych Drapovi za pravdu. Co má co v dětské říkance dělat nějaká hospoda, že?
Jako dítě jsem spíš uvažovala o tom, že žalovat se nesmí. Knížete pána jsem žádného neznala, takže řešit zlaté ani obyčejné džbány nebylo třeba.
Každá píšťalička se otloukla správně – měla jsem šikovného bratra a ten mne zastavil pokaždé včas.