wacslsav

Kde koupit benzín. 91 special?

Odpovědi
HonzikPernik

U benzinky nebo-li tankovací stanice, mají ho jen některé pozor na to, dnes to není standartem, ale lze na něj narazit!!!

cochee

Speciál, tedy BA 91 S, se už dávno nevyrábí. Jednalo se o benzín dotovaný olovnatými antidetonátory a dával se do starých aut, které ještě nemají kat. Nahradit se dá BA 95, tedy Naturalem, a přimíchat do toho neolovnatou antidetonační příměs. Benzina dělala Benadit, od jiných výrobců se to samozřejmě bude jmenovat jinak – nevím, zda se dá Benadit ještě koupit. V nedávné minulosti, nevím, jak je tomu teď, se na některých pumpách dal koupit benzín BA 91 (N) označovaný jako Normal, který se musí taky přizdobit příměsí à la Benadit, anžto je také bezolovnatý. Neplést s olovnatým Normalem, nabízeným někde ještě v 60–70 letech minulého století, oktanové číslo už si nepamatuju, ale dal se lít do dvoutaktů (motorky, Trabanty), samozřejmě po namíchání s olejem. Ten současný Normal s oktanovým č. 91 se asi dá lít do nějakých menších motorek a taky do sekaček a motorových pil, záleží, co stanoví výrobce. Ale já jsem si (bydlím ve větším městě) nevšiml, že by u nás byl u některé pumpy v nabídce. Cena se však od BA 95 (Naturalu) lišila opravdu jen o pár haléřů. Je ale pravda, že některé motory, pro něž je předepsán oktan 91, s ním jedou lépe nežli s 95kou, protože je motor na to naladěn – přestože má Natural 95 vyšší kvalitu.

Zaibatsu

Benzin special s olovem se nedá koupit, naleješ 95 natural, případně by se možná dal sehnat 91 normal a musíš si dokoupit na pumpě uvnitř aditivum, který neni olovnatý ale plní stejnou funkci.

Lamalam

Už asi nikde, viz http://byznys­.lidovky.cz/spe­cial-91-konci-po-vice-nez-padesati-letech-se-prestane-vyrabet-p7z-/firmy-trhy.aspx?c=A100909­_163343_firmy-trhy_rce