Avatar uživatele
sofid

Kde končí zbytky jídel z jídelen?

Zajímalo by mě kde končí zbytky jídel z jídelen (školních a jiných).

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? suaeda před 3990 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
jáára

Krmí se s nimi prasata. třeba. Dávalo se to do kádě a jednou týdně pro to někdo přijel a odvezl. Dával to prasatům. Ale asi jak kde

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Pracovala jsem chvíli ve školství, jako správcová, takže jsem taky chodila na obědy, vím, co s tím zbytkem dělají.
Jídlo, co děti nedojedly šoupli do velkých dvou sudů pro které si jezdila taková špinavá bába, říkala, že to má pro prasata a jídlo, které zbylo nedotčené si rozebraly kuchařky mezi sebou.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Mc Merkurion

podle nových předpisů EU se tím už nesmí nic krmit,mělo by se to ekologicky zlikvidovat,tj nějakou firmou za peníze,skutečnost je však stále stejná,kdo může ,krmí čuníka
Doplňuji:
ad ocko: dotaz zněl: kde končí, NE kde by MĚLI končit,proto ty odpovědi podle skutečnosti

Upravil/a: Mc Merkurion

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
suaeda

Doplním z jiného potravinářského oboru. Několik let jsem dělal na brigádě v pekárně. Starý rozpraskaný chléb se řadu let prodával lidem nebo do zemědělských družstev. V současnosti se lepší vyřazený chleba dává zpět do výroby nového (podíl skoro 1/3) a horší se vozí do spalovny. Inu lidi můžou baštit odpad a zvířata ne.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Jedná se o gastroodpad. Asi by měl být správně zpracován v nějaké kompostárně nebo bioplynové stanici. I když zásadně nepatří do směsného odpadu, pravděpodobně tam někde končí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Stačilo zadat dotaz do vyhledávače a nepsat sem dnes už neexistující možnosti likvidace odpadů. Zákony v odpadovém hospodářství velmi zpřísnily:

Pro nakládání se zbytky z jídelen a kuchyní jsou klíčové dvě normy – nařízení EU 1774/2002 a český katalog odpadů, uvedený ve vyhlášce č. 381/2001. Nařízení EU č. 1774/2002 stanoví hygienická pravidla týkající se vedlejších živočišných produktů, jež nejsou určeny k lidské spotřebě. Toto nařízení dělí živočišné materiály do tří skupin, přičemž kuchyňský odpad patří do 3. kategorie (čl. 6 odst. 1 písm. i), takže s kuchyňským odpadem je třeba nakládat jako s odpadem (zmíněná pravidla se netýkají domácností).

Podle našeho katalogu odpadů (vyhláška č. 381/2001) jsou zbytky jídel ve skupině 20 (komunální odpady), konkrétně 20.01.08 Biologicky rozložitelný odpad z kuchyní a stravoven. Jelikož jsou zbytky odpadem, má například školní jídelna povinnosti producenta odpadů.

Náhled do povinností přináší paragraf 16 zákona 185/2001, jeho odkazy a doplňující předpisy. Původce odpadů (tedy i jídelny) musejí mimo jiné odpady zařazovat podle druhů a kategorií a zajistit přednostní využití odpadů v souladu s § 11 (materiálové využití), předávat odpady jen oprávněné firmě, ověřovat nebezpečné vlastnosti, shromažďovat odpady utříděné podle jednotlivých druhů a kategorií. Kromě toho musejí zabezpečit odpady před nežádoucím znehodnocením, odcizením nebo únikem, vést průběžnou evidenci a zasílat hlášení, umožnit kontrolu a zpracovat plán odpadového hospodářství, pokud spadá do stanovených limitů.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek