WH15

Kde je ve větě pravopisná chyba?

Vzali jsme si sebou i rozkládací stoličku.
Doplňuji:
M. – buď odpověz, nebo nic nepiš. Tohle jsou Odpovedi, tady jsem si taky všiml: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pomuzete-mi-se-slovni-ulohou-me-dcery-jsem-se-do-toho-zamotala-a-nejsem-si-jista-jak-to-je-dekuji

Prostě buď odpověz na otázku, jestli ti to nevadí, nebo vůbec nic nepiš.

Nejlepší odpověď
cliwe

Vzali jsme si S sebou i rozkládací stoličku.

Další odpovědi
annas

cliwe uvedla správně, ale bez vysvětlení – rada pro příště. tedy

Ad anuket – co je nehmotný předmět, když házím sebou – jsem nehmotná = netělesná, duch ????

Předložka „s“ se píše ve spojení jako brát s sebou, vzít s sebou, nést s sebou, vést s sebou.

Jde o jakési společenství, proto předložka s (sebou. Beru si s sebou stoličku .- stolička mě „doprovází“ na cestě.

Prosté sebou bývá po slovesech, jimiž se označují pohyby, které dělá původce svým tělem: mrskat (mrsknout) sebou, škubat (škubnout) sebou, hýbat (pohnout) sebou, trhat (trhnout) sebou.
Samotné sebou je též součástí spojení jistý (sám) sebou, překvapený sám sebou, rozumí se samo sebou, počtvrté za sebou.

V tomto případě jsem sama, chybí mě něčí „společenství“.

Nevím, co se zde řešilo. Ale pokud nejde o odpověď, příspěvky patří do diskuze.

Anuket

M. – zase…!

WH15: Poradím ti. Ve větě hrubka je celkem zřetelná. Když si sebou bereš nehmotný předmět, píšeš jen „sebou“. Když je hmotný, píšeš „s sebou“. Je stolička hmotná, nebo nehmotná? To zvládneš! 🙂

Mimochodem, sluší se tady poprosit. Rada do příště.
Doplňuji:
Máš přehnaně vysoké ego. Když ti vadí otázka a nejsi schopná na ni odpovědět, ba ani rozumně navést na odpověď, tak na ni neodpovídej!

Jirka P.

Anuket: Když si sebou bereš nehmotný předmět, píšeš jen „sebou“. Když je hmotný, píšeš „s sebou“

To, co píšeš, je neskutečný blábol (obsahující stejnou chybu, na kterou zněla otázka). Ve skutečnosti nelze říct „vezmu si sebou něco“, ať je to, co si s sebou bereš hmotné nebo ne.

Celá otázka jestli tam předložka patří, nebo ne, se vyjasní, když si tam místo zájmena „se“ (tady v 7. p., sebou) dáš nějaké normální podstatné jméno. To, které vazby obsahují předložku a které ne, stejně jako s jakým pádem se pojí, řídí sloveso, a pokud jsi Čech, znáš to ze cviku. Takže:

Trhnul jsem Jirkou (… abych ho probudil) = Trhnu jsem sebou (v obou případech žádná předložka)
Vzal jsem si s Jirkou … = Vzal jsem si s sebou (v obou případech předložka „s“, důležité je, že není žádná věta „vzal jsem si Jirkou …“)

Hmotnost nebo nehmotnost s tím nemá co dělat, „s sebou“ píšeme i ve větě, kde jsou jen nehmotné věci: „Končící podzim s sebou odnesl i naši lásku.“

anonym

Reakce M. byla naprosto správná. Nejsme školní web, ale PORADNA. Na internetu jsou weby zvlášť zaměřené na domácí úlohy a na školní učivo. Odpovědi.cz nejsou rozhodně webem, který supluje školní výuku.
Vážený tazateli, pokud už si „všímáš“, tak si také laskavě všimni, s jakou odezvou se zde setkává nedostatek slušnosti (zapomněl jsi na „kouzelné slovíčko“). Podrážděnost, s níž jsi zareagoval na věcnou a správnou připomínku M., není vůbec na místě.

Ad Samba: Kodex a pravidla – jejich dodržování – ses zavázala respektovat při své registraci. Jestliže jsi se na tento web přihlásila, jsi povinna oboje dodržovat. Pokud s tím máš problém, tak bys měla uvažovat, zda jsi zde správně? Aby člověk mohl jednat podle svých vlastních pravidel, musí mít vlastní web.

anonym

Správně, buďto odpovězte na otázku, bez těch breptů kolem, nebo ne, to je pořád nějaký KODEX, vůbec ho nedodržujete, já se jednou spletu a hned je to zavádějící odpověď, nesprávná a co já vím co, ale ostatní odepisují blbosti a nic se neděje
.....s sebou.....

annas

Annas, taková bota!!!! Měnila jsem stylizaci, nepozorností jsem přehlédla chybu – patří „chybí mně něčí společenství“.

vagra

Pro Anuket.
Omlouvám se, za neprávem přidělený paleček.
Uklikl jsem se..:)

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

M.

Anuket: A jak chceš na to zde navést mi řekni? :) To máš asi tendenci se hádat. Pokud ti něco vadí, vždy je lehčí to ignorovat. :)