Jirka R

Kde je v Česku (Slovensku) tzv. „rezervace tmy“ pro lepší pozorování hvězd?

Odpovědi
www

Je jich několik, nejnovější v Jizerských horách.
Více zde
Doplňuji:
Mám ale pocit, že jsem nedávno četl něco o lokalitě na pomezí mezi ČR a Slovenskem. Jen jsem to teď nenašel ☹ .

Zdroj: www.google.com/se­arch?nomo=1&q=re­zervace+tmy&cli­ent=ms-opera-mini&channel=new&re­dir_esc=&hl=cs&

led

Na Slovensku najvhodnejšie podmienky pre pozorovanie hviezd má hvezdáreň na Lomnickom štíte vo Vysokých Tatrách
Teta wiki hovorí:
„Observatórium Lomnický štít je astronomické observatórium, ktoré sa nachádza na vrchole Lomnického štítu vo Vysokých Tatrách vo výške 2 632 metrov nad morom.
Budova observatória bola postavená v rokoch 1957 až 1962 ako samostatná budova spojená s visutou lanovkou Tatranská Lomnica–Lomnický štít. Odvtedy slúži na meteorologické merania a pozorovania Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu. V roku 1964 sa miesto stalo trvalým pracoviskom astronómov z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied. Oba ústavy spolupracujú nakoľko hlavným objektom pozorovaní je slnko.“