Kde je pravda ?

Občas čtu,a nejen tady,že v letech 1970 – 1989 byly velmi malé platy a já se ptám,kde jste v tuto dobu pracovali,když si naříkáte na mzdy od 1200 – 18oo Kč měsíčně? Já , v roce 1970 se učil klempířem a měl měsíčně 60 Kčs žoldu,při druhém ročníku jsem měl 320 Kčs a ve třetím jsme měl 70% z průměrného platu dospělého pracovníka,což znamenalo 1600 – 1800 Kč. Posléze jsem se na řemeslo vys(kašlal) a šel jsem pracovat do NHKG na pomocníka taviče při vysokých pecích,kde můj plat byl cca 4000 Kčs.Měl jsem málo a tak jsem šel na šachtu,kde jsem vydělával 5 – 6 tisíc Kčs a to bylo v roce 1977! A to nebudu psát o době,kdy jsem pracoval v JZD (živ.výroba),kde jsem brával až 7 tisíc ČISTÉHO měsíčně.Ptám se tedy podruhé: Kde jse pracovali?!!

Nejlepší odpověď
Jikra

Jsem ročník 48 a v roce 1976 tedy 10let po učňáku jsem bral 1700,–čistá ruka jako zámečník v 7 platové třídě na stálé ranní směně v SONP Kladno závod Energetika.V r­.1977 jsem přestoupil do kalírny tamtéž s nástupem 3000,– čistejch v 4-četém(nepřetrži­tém)režimu kde jsem byl prakticky celý svůj profesní život.

Další odpovědi
hanny 2

Tak to jste se měl Barbakane jak „prase v žitě“/promiň­te/,v JZD se vydělávaly tenkrát velký prachy!A nechtěl jste napsat -"když si naříkáte na mzdy 12000–18000 Kč/měs.?1200–1800,Kč snad už dneska nikdo nebere,ne?Pracovala jsem v r.1978–80 v dětské nem.jako zdrav.sestra – 1800,–Kč/měs.,po 1.mateřské v jeslích,to už nevím,ale bylo to určitě míň,po 2.mateřské jako pedikérka u Služeb mB – plat tak kolem 800,–Kč-podle toho,kolik bylo zákazníků/počítalo se s tringeltama/­.Nejvíc jsem vydělávala přivýdělkem na mateřské /3–4tis./,psala jsem nějaký papíry do počítače-byly toho stohy,psala jsem tak 12–14hod.denně,po půl roce jsem se viděla ve cvokárně.

jendahun

Já jsem po vyučení vydělával v roce 1979 jako dřevorubec(lesní mechanizátor) 4000 – 4800kč.Žil jsem si jak prase v žitě.Výplatu pošťačka nosila do práce tátovi a ten,jako THP v potravinářství,po asi dvaceti letech práce v oboru,jako vedoucí,měl 1700korun a nemohl to pochopit.Po vojně jsem si dodělal školu a nastoupil jsem jako mistr za 1600 – 1700 korun.To sakra bolelo,to byl pád.
Tehdy se manuální práce cenila.Ovšem při ceně piva 1,5O – 1,7Okč,cigaret Mars za 4,–kč se dalo i tak vyžít a žít.

led

Neplačte, nie každý mal taký plat ako vy. Boli aj nižšie platy. Môj nástupný plat po skončení odbornej školy bol až 1070.-Kčs a to bol o triedu vyšší ako bez vzdelania (870.-). Ale nesťažujem si.

arygnoc

po ukončení VŠ nástupní plat 1.200 Kčs, + nemohl jsem si vybrat místo (v profesi), dostal jsem tzv. umístěnku.

johana 56

V potravinářském průmyslu,tam byly platy vždycky nižší,než v ostatních odvětvích.V roce 1976 za 5.80 Kčs na hodinu.A dobrý pocit,že v den výplaty je v peněžence jedna desetikoruna a nikomu nic nedlužím.