Avatar uživatele
anonym

Kde je pravda ?

Občas čtu,a nejen tady,že v letech 1970 – 1989 byly velmi malé platy a já se ptám,kde jste v tuto dobu pracovali,když si naříkáte na mzdy od 1200 – 18oo Kč měsíčně? Já , v roce 1970 se učil klempířem a měl měsíčně 60 Kčs žoldu,při druhém ročníku jsem měl 320 Kčs a ve třetím jsme měl 70% z průměrného platu dospělého pracovníka,což znamenalo 1600 – 1800 Kč. Posléze jsem se na řemeslo vys(kašlal) a šel jsem pracovat do NHKG na pomocníka taviče při vysokých pecích,kde můj plat byl cca 4000 Kčs.Měl jsem málo a tak jsem šel na šachtu,kde jsem vydělával 5 – 6 tisíc Kčs a to bylo v roce 1977! A to nebudu psát o době,kdy jsem pracoval v JZD (živ.výroba),kde jsem brával až 7 tisíc ČISTÉHO měsíčně.Ptám se tedy podruhé: Kde jse pracovali?!!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? hanny 2, dědapetr před 4656 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Jikra

Jsem ročník 48 a v roce 1976 tedy 10let po učňáku jsem bral 1700,–čistá ruka jako zámečník v 7 platové třídě na stálé ranní směně v SONP Kladno závod Energetika.V r­.1977 jsem přestoupil do kalírny tamtéž s nástupem 3000,– čistejch v 4-četém(nepřetrži­tém)režimu kde jsem byl prakticky celý svůj profesní život.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanny 2

Tak to jste se měl Barbakane jak „prase v žitě“/promiň­te/,v JZD se vydělávaly tenkrát velký prachy!A nechtěl jste napsat -"když si naříkáte na mzdy 12000–18000 Kč/měs.?1200–1800,Kč snad už dneska nikdo nebere,ne?Pracovala jsem v r.1978–80 v dětské nem.jako zdrav.sestra – 1800,–Kč/měs.,po 1.mateřské v jeslích,to už nevím,ale bylo to určitě míň,po 2.mateřské jako pedikérka u Služeb mB – plat tak kolem 800,–Kč-podle toho,kolik bylo zákazníků/počítalo se s tringeltama/­.Nejvíc jsem vydělávala přivýdělkem na mateřské /3–4tis./,psala jsem nějaký papíry do počítače-byly toho stohy,psala jsem tak 12–14hod.denně,po půl roce jsem se viděla ve cvokárně.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
jendahun

Já jsem po vyučení vydělával v roce 1979 jako dřevorubec(lesní mechanizátor) 4000 – 4800kč.Žil jsem si jak prase v žitě.Výplatu pošťačka nosila do práce tátovi a ten,jako THP v potravinářství,po asi dvaceti letech práce v oboru,jako vedoucí,měl 1700korun a nemohl to pochopit.Po vojně jsem si dodělal školu a nastoupil jsem jako mistr za 1600 – 1700 korun.To sakra bolelo,to byl pád.
Tehdy se manuální práce cenila.Ovšem při ceně piva 1,5O – 1,7Okč,cigaret Mars za 4,–kč se dalo i tak vyžít a žít.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Neplačte, nie každý mal taký plat ako vy. Boli aj nižšie platy. Môj nástupný plat po skončení odbornej školy bol až 1070.-Kčs a to bol o triedu vyšší ako bez vzdelania (870.-). Ale nesťažujem si.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
arygnoc

po ukončení VŠ nástupní plat 1.200 Kčs, + nemohl jsem si vybrat místo (v profesi), dostal jsem tzv. umístěnku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
johana 56

V potravinářském průmyslu,tam byly platy vždycky nižší,než v ostatních odvětvích.V roce 1976 za 5.80 Kčs na hodinu.A dobrý pocit,že v den výplaty je v peněžence jedna desetikoruna a nikomu nic nedlužím.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek