Kelt

Kde je místo, o kterém se zpívá v písničce „Na tom bošileckým mostku“?

Zrovna posloucháme doma písničky a hrají Na tom bošileckým mostku. Podle čeho ten název, kde se ta obec nachází, vznikl? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Jak se dovíte z odkazů, jasné je jen to, že jde o most z obce Bošilec, ale zda se zpívá o mostě historickém, nebo novějším, není tak docela jasné.

„Bošilec
okres České Budějovice, kraj Jihočeský
Tento most může být mostem ze známé lidové písně "Na tom bošileckým mostku“.

Druhou, a častěji uznávanou možností, je gotický most přímo v obci na hrázi rybníka. Kamenný most byl postaven v letech 1753 – 1755 při stavbě bývalé císařské silnice z Českých Budějovic do Prahy. Až do roku 1992 po něm vedla hlavní silnice, která byla přeložena o několik desítek metrů na jihovýchod. Od té doby most chátrá."

Najde na mapce a fotografii v odkazu.

https://mapy.cz/za­kladni?x=15.6252330&y=4­9.8022514&z=8­&source=base&id=1930472

Další informace

"Katastr obce Bošilec skrývá zcela neznámou a přesto zajímavou technickou památku v podobě kamenného mostu na bývalé císařské silnici z Budějovic do Prahy. Obec Bošilec proslavila známá lidová píseň „Na tom bošileckým mostku“. Za bošilecký mostek, ze kterého se shodily dvě pany hrající „v kostku“ je většinou považován kamenný mostek nad propustí Bošileckého rybníka, který je již gotického stáří.

Naskýtá se otázka, zda oním mostkem z písničky nebyl ale spíše daleko větší a významnější (i když mladší) most na silnici nedaleko samotné obce Bošilec. atd.

„Ať už legendárním bošileckým mostkem ze známé písně je nebo není most na císařské silnici, připomeňme si slavnou jihočeskou píseň…“

http://severni­ceskobudejovic­ko.cz/2015/08/­02/bosilecky-most/

Další odpovědi
marci1

Píseň odkazuje na skutečně existující most v obci Bošilec v okrese České Budějovice. 🙂
https://common­s.wikimedia.or­g/wiki/File:Bo%C5%A1i­leck%C3%BD_mos­tek.jpg

Zdroj: Wiki-Na tom bošileckým mostku

Jurka

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Bo%C5%A1ilec
Je lepší nejprve pátrat v dostupných médiích.Pokud se nedopátráš,potom se ptej.Je zde hodně naivních dotazů.O čem to svědčí?