Skinn3r

Kde je mez mezi teplem a svetlem ?

Kdyz rozhzavite vlakno zarovky nedostatecnym proudem jenom hžne teplem ale fotony asi nevysila nebo vysílá ? Teplem si muzeme taky posvitit ale je to svĕtlo ? Pokud nevysila kde je ta mez svetlo x teplo ? Nebo jakakoliv i slaba energie (teplo) uz vysila fotony ?

Nejlepší odpověď
Pájo

Teplo i světlo jsou formou záření. V případě žárovky je teplo nežádoucím jevem (většina elektrické energie se v klasické žárovce) promění v teplo. Teplem si, v obecném pojetí světla, nelze (viditelně) svítit.
Viditelné světlo je elektromagnetické záření o vlnové délce 400–750 nm. Vlnové délky světla leží mezi vlnovými délkami ultrafialového záření a infračerveného záření. Při vysoké teplotě vlákno žárovky září především v infračervené oblasti, zčásti i ve viditelném světle (a i to málo nám stačí, abychom si posvítili!). U přežhavených žárovek (projekční typy, halogeny apod.) najdeme ve spektru i ultrafialové záření, avšak baňka žárovky z obyčejného skla je pro ultrafialové záření prakticky nepropustná.
Hranice mezi teplem a světlem se prolíná a je podle mne dána právě vlnovou délkou emitovaného záření.

Další odpovědi
arygnoc

omyl:
žiarovka tie fotóny vysiela, len ich nevidíte.
Teplo vnímané v žiarení (zo slnka, žiarovky a pod) je vlastne elektromagnetické vlnenie (svetlo) pod hranicou viditeľnosti (infračervené svetlo s vlnovou dĺžkou 760 nm až 1 mm).