Hakunamatata

Kde je hranice mezi genialitou a šílenstvím?

Může být kterýkoliv šílenec, kterého potkáte vlastně geniální? A kterýkoliv uznávaný odborník vlastně šílenec?

Nejlepší odpověď
annas

Často se setkáváme s představou, že kreativní činnost je podmíněna „dotykem šílenství“ a že k umělci jaksi samozřejmě patří rozháraný osobní život s pocity osamocení a nepochopení. Beru ale šílenství jako odlišné vnímání světa.

Je pravda, že u některých jedinců je kreativita nadprůměrná. Jde o příslušníky tvůrčích profesí:: básníky, hudební interprety, malíře, spisovatele, hudební skladatele. Většinou se objevuje názor, že tento geniální jedinec nežije klidným a spokojeným životem, objevují se u něho psychické potíže.

Zaměřím se na oblast literatury, zmíním umělce, kteří byli emociálně nestabilní, výstřední, náladoví atd., ale vytvořili geniální díla. . Např. Franz Kafka (komplikovaný vztah se ženami, sebepodceňování), Ernest Hemingway (přiložil si kulku ke spánku), Virginia Woolfová: ( příliš těžké závaží při skoku do řeky, , Fjodor Michajlovič Dostojevskij. (vzpoura proti carovi, vězení, hráčství, rozporuplná osobnost) atd.

Jako by originalita, nadání a talent měly v sobě něco destruktivního. Takže psychózy, poruchy osobnosti, alkohol někdy genialitu brzdí a omezují, utlumují uměleckou hyperaktivitu, ale na druhé straně umožňují právě vytvořit geniální díla. . Samozřejmě neplatí to u všech jedinců.

Seneca napsal: „Nikdy neexistoval talent bez nějakého doteku šílenství".

Podle psychologie

Další odpovědi
exit47

„Každá společnost vidí v šílenství nějaký souhrn rysů, původně nápadných jako odchylky od průměru.“ Takže každá doba přináší, asi jiný pohled na šílenství a proto se, asi přesně ta hranice určit nedá a je fakt že spousta Autistů jsou třeba v určitém směru geniální, ale zároveň můžou ve společnosti působit dost šíleně.

badisko

napis bolakovi interni postou ..snad ti odpovi..:D on to ma ale naopak je genialni silenec …:D

zjentek

no ono je to hodně závislé na tom, kým jsi uznávaná. Jak se budeš asi cítit, když tě ten nejvyšší (nemyslím toho na kříži), který se zrodil z českého lidu (zeman), poplácá uznale po zádech ..do jaké kategorie se pak sama zařadíš?

led

Na otázku č.1 – Nie
Aj keď platí, „genius má niečo zo šialenca“, naopak to neplatí
Na otázku č. 2 – každý odborník, venujúci sa plne svojmu odboru, má v sebe niečo, čo ho oddeľuje od iných ľudí.
Laici tomu hovoria „šialenstvo“, ale šialenstvo v tomto význame drieme v každom z nás, len sa prejavuje rozdielne… ak chceme dosiahnúť vo svojom odbore vrchol, musíme niečo iné, pre tento odbor nepodstatné, v sebe potlačiť.
Skromne priznávam toto šialenstvo…

Emil Av

Aby člověk byl geniální furt a celý život, bohužel není možné! Naše tělo a organi nejsou schopny v takovým režimu pracovat nonstop. Proto geniálita občas klesá! Aby tělo a mozek mohli odpočinout. Je to smutné že bůh nám vzal dokonalost a nesmrtelnost. Protože jenom dokonalý člověk může být 100% genius.