Kulpix

Kde je fáze?

Šlo by to multimetrem, kdybych připojil černou na kolík a červenou dal na zdířky, kde by se mi ukázalo 230v, tam je fáze ne?

Problém je, zda mi to nevyhodí jistič.

Odpovědi
led

Takto zistíte len či je medzi kolíkom a zdierkou rozdielný potenciál, napätie.
Ak je kolík správne pripojený ochranným zelenožltým, alebo nulovým modrým vodičom, v tom prípade je v zdierke fáza.
Podmienka pre správnu funkciu merača je, aby prepínač meraného napätia bol nastavený na napätie vyššie než 230V, zvyčajne to býva na značke vlnovky 500V, alebo 1000V.

mzm

V podstatě je to tak.
Multimetry mají velký vnitřní odpor, takže by neměla reagovat ani proudová ochrana. Měřit napětí, ne proud. :)