jaymes

Kde berou dělníci na jídlo v bufetech?

Hrozně se mi líbí, jak různí dělníci, stavaři, metaři, popeláři, silničáři, traktoristi, nejrůznější chlapi v montérkách berou na jídlo v bufetech. Chodí si tam dávat hotová jídla jako guláše, svíčkové, vepřové, nebo jídla jako vlašské a pochoutkové saláty, sekané, chlebíčky, párky a klobásy. ALe kde na to proboha ti lidi berou, když jsou vykořisťováni?

Nejlepší odpověď
Luxx

a co jiného podle tebe mají dělat? asi těžko si někde v terénu v mikrovlnce ohřejou jídlo z domu
tak obětujou nějakou tu korunu navíc a nají se normálně než aby byli celý den o rohlíku/chlebu se salámem…

Další odpovědi
dudu

Hůře jsou na tom např. živnostníci., ti vykořisťují sami sebe. A máš vůbec tušení kolik dnes vydělávají třeba popeláři, šikovní zedníci nebo montéři? Poděl si prosím dnešní ceny pěti a pak můžeš orientačně porovnávat cenové relace s dobou před třiceti a více léty. Zjistíš, že většina potravin a zejména maso /kromě hovězího/ byla za komunistů podstatně dražší.

anonym

Někde buď dostávají stravenky a nebo to pak musí ušetřit jinde.Přednost má jídlo, ale večer můžu svítit jednou žárovkou, splachovat záchod vodou z mytí rukou, či nabrat vodu po koupání, NEPOTŘEBUJI mít nejmodernější telefon, stačí že umí volat a posílat SMS, atd.Vždycky jde ušetřit na něčem jiném, ale NE na jídle.

arygnoc

nič iného im neostáva – leda by ich poslanci pustili do svojho bufetu s cenami spred 30-ich rokov.

;-Q

mosoj

Vydělávají.

Dudu není jenom jídlo. Kolika mám násobit , energie , bydlení atd. Zde dělení nefunguje.

da ny

Některým poskytuje zaměstnavatel stravenky (vyjde ho to levněji, než kdyby zaměstnancům přidal na hrubé mzdě).
Nemívají však 80 – 100 korunové stravenky jako zaměstnanci úřadů, bank, pojišťoven (včetně VZP), ČSSZ, ÚP atp. Ti, ale nechodí do bufetů na obědy, ale do restaurací, kde si ještě doplatí… ;)

Když dělník „maká“(8, 12 i více hodin) a vydělává svému zaměstnavateli často nemalé finanční prostředky , musí se také při manuální práci řádně posilnit :D!
Kdyby projedl na svačině např. „jen“ 100 Kč denně:
turnusy 15/16dní v měsíci = 1500/1600 Kč/měs.
20 – 22 prac. dní /měs. = 2000 – 2200 Kč
(Bageta, 1 ks, hladová… /někdy i se salmonelou/ stojí 35 – 60 Kč…
Pečivo, salám sýr, pečené maso aj. = svačina z domova je méně pestrá, než nabídka v bufetech. V létě snadno podlehne skáze – tatarka, máslo, šunka. A pokud je „poctivá“, také něco stojí.
Co by asi měli dělníci jíst?
Suchý či namazaný chléb zapíjet meltou? 🙂
Závodních jídelen s příspěvkem na obědy od zaměstnavatele je pro ně nedostatek (větší podniky, školní jídelny…).
Samozřejmě si na to musí vydělat, což je závislé na možnostech a ochotě zaměstnavatele, jak si cení a ohodnotí jeho práci.
Ruku na srdce: valná část naši ch zaměstnavatelů stále neoceňuje své zaměstnance jak by mohla/měla.....

anonym

Vydělávají.
Doplňuji:
Znám jednoho,co to dal 4 dny bez jídla,ale to byl sám doma bez peněz a jenom ležel – nehýbal se – neplýtval energií,závidět pracujícím kus žvance…

lexx

pracují tedy občas berou nějakou to mzdu (plat)…bez jídla by padli hlady na hubu a neunesli lopatu, krumpáč…divná o­tízka

anonym

pro dudu
Ale ostatní bylo podstatně lacinější.Voda (třeba já..180 Kčs paušál na celý rok pro 5ti člennou rodinu) elektřina dříve 0,30 Kčs za 1 kWh, dnes 4,60, odpady se neplatily, dnes 540 Kčs za osobu, domovní daň 30 Kčs, dnes 540, NEMOCNICE, DOKTOR, LÉKY ZADARMO, nemocenská první tři dny placené!!!!! dnes ZADARMO, dříve výplaty KAŽDÝ měsíc, dnes podnikatel NEPLATÍ (sám jsem se soudil 2× o výplatu), nemuset mít strach, že budu nezaměstnaný, čili NEODKLÁDAT peníze na horší časy ( šetřil jsem na auto a NEMUSEL jsem na ty peníze za 4 roky sáhnout),manželská půjčka ( za mně) 30000 z toho mi stát ODPUSTIL 10000 (odečet na 1.dítě 2000 a na každé další 4000 …čili na tři děti 10000) a tak bych mohl rozebírat dále a dalo by to na celou stránku.
A pokud to chceš po lopatě, tak za komunistů jsem si za 4 roky UŠETŘIL z platů já 2500, manželka 1800 a přídavky na tři děti 660 Kčs..vše v čisté mzdě, na Š120 a po celoud dobu šetření se NEZVEDLY ceny základních potravin, vody, elektřiny, odpadů, domovní daně atd.Dnes na Fabii za 4 roky NEUŠETŘÍM (já plat 10 tisíc …nyní nezaměstnaný…z toho 3 tisíce za měsíc jen za benzín do práce, manželka 8500 z toho 1200 jen za autobus do práce).A ceny základních komodit se každým rokem ZVEDAJÍ.Ukažte mi za posledních 20 let, KTERÉ 4 ROKY SE TYTO CENY NEZVEDLY.

dudu

ad mosoj a lahny:
chlapi vždyť je to stále dokola. Já přece netvrdím, že dnes je všechno v pořádku, to ani náhodou. Tazatel se však ptá, kde pracující berou na jídlo v bufetech. Přece mají solidní mzdy a k tomu stravenky. Ostatně, neslyšel jsem, že by u nás někdo umřel hladem.
Pokud pak jde o zmiňované ceny vody, ostatních potravin a nebo poplatku likvidaci odpadků – nemám snad pravdu, že voda byla téměř bezcenným nerostem s nímž se doslova mrhalo, dva dny starý chleba byl zkrmován dobytku, o stavu ovzduší a vody v řekách lépe se netřeba zmiňovat.

Agneta

dudu >>> nemáš dojem, že jste mu (pánové) naletěli?

> mimochodem super otázka od neznámého účastníka – gratuluji!

:DDD

Agneta

Jestli to nebyl Svěrák osobně:DDDDD

anonym

A ještě doplnění z internetu
Frontman Jožo Ráž z Elánu bez obalu: Za komunistů bylo lépe, zase tolik nekradli.
Zavzpomínal na dobu sametové revoluce, přiznal, že i on zvonil klíči a toužil po změně, ale na druhou stranu tvrdí, že z tohoto opojení »svobodou« velmi rychle vystřízlivěl.
Podle Ráže je socialismus spravedlivějším politickým systémem než kapitalismus. Všichni tenkrát měli práci a jistý průběh života, mínusem socialismu je podle něj to, že lidé neměli peníze a nemohli cestovat. „V kapitalismu může každý dělat, co chce, a také si dělá, co chce, ale o nikoho není postaráno,“ řekl zpěvák v rozhovoru pro svobodnenoviny.eu.

Agneta

Ten Jožo se moc plete – v socialismu měli totiž lidé hodně peněz, ale nemohli si nic koupit.

anonym

break:Jednou kradou – jednou ne,protože nebylo čím,můj táta byl mým vzorem až do té doby dokuď jsem ho nepochopila.

dudu

Neměl snad Jožo v poslední době už druhý úraz hlavy? Jistě, socialismus byl tzv. spravedlivější, ale jen pro některé a navíc bůhví proč přestal být funkční?! Že by snad za to mohl směr vývoje „Kupředu levá a dva kroky zpátky“?

anonym

Máte na myslü božský poměr 2:1 jo ten taky znám myslím,že od židů(kabala jericha?)…

dudu

V roce 1968 jsme se /měřeno v HDP na hlavu/ přibližně nacházeli na úrovni Rakouska a mírně před Itálií. Po dvaceti letech jsme se o dvacet roků opozdili. V roce 1989 to pak soudruzi raději vzdali.

anonym

break: Nejspíš jde o celkový poměr,ale je fakt,že jídlo je dražší a elektonika levnější,jo jo už táta jako malé lolitce mi říkával"nažer se telefónku"!…

anonym

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=VEo2WZqrVmY