Drap

Kde a kdy se objevily anekdoty o blondýnách?

Má to nějaký reálný důvod ? Pokud vím, tak za mých mladých let nebývaly blondyny takto prezentovány.

Nejlepší odpověď
annas

Netušila jsem, že i tento druh vtipů má svou historii.

„Samotné vtipy o blondýnkách se do českého (i šíř evropského) prostoru dostaly prostřednictvím americké populární kultury. Ve Spojených státech se humor o blondýnkách začal vyvíjet v první polovině 20. století. Jeho kořeny jsou ovšem starší a pramení v rozšířeném stereotypu „hloupé blondýnky“, který má evropský původ. Autoři publikace Encyclopedia of Hair : A Cultural History dávají jeho vznik do souvislosti s osobou Rosalie Duthe – proslulé francouzské kurtizány, jejíž pověst se zakládala na tom, že byla velmi krásná, ale poněkud málo inteligentní a neschopná vést konverzaci na úrovni. Rosalie Duthe byla zkarikována v divadelní hře Les Curiosités de la foire, která měla premiéru v Paříži v roce 1775 a jistě přispěla k zakořenění archetypu atraktivní a hloupoučké blondýnky v kultuře. Pro prosazení onoho stereotypu v americké kultuře bylo ovšem zlomovým okamžikem vydání románu Páni mají radši blondýnky z pera Anity Loos v roce 1925. Román, jenž pojednává o dobrodružstvích blondýnky Lorelei Lee, která hledá bohatého manžela, a její chytřejší (avšak méně atraktivní) tmavovlasé kamarádky Dorothy, si brzy získal velkou popularitu a dočkal se několika muzikálových a filmových adaptací (nejznámější z nich je stejnojmenný film z roku 1953, v němž hlavní roli ztvárnila Marilyn Monroe). Se stereotypem hloupé blondýnky následně záměrně pracovali rozliční filmoví a televizní tvůrci a mnohé herečky (např. zmíněná Marilyn Monroe, Jayne Mansfield či Goldie Hawn) na rolích podobných žen postavily i část své kariéry. “

více podrobností na stránce
http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/jak-kdy-kdo-zacal-s-vtipy-o-blondynkach-a-proc-zrovna-oi-nich

Další odpovědi
gecco

„Kde“ netuším – ale „kdy“ odhaduju na dobu, kdy se začaly brunetky ve větší míře odbarvovat…
😉

zzzlatokopka

Vtipy o blondýnách vymýšlejí brunety, protože v sobotu večer nemají co dělat:-DDD

anonym

Myslim si ze to prislo tak nejak postupne, ale kdy? Nejspis se diky nekolika znamejsim zenam, ktere pusobily hloupe a pritom mely blondaty uces. Lide si asi techto stejnych rysu vsimli a zacali na to toma vymyslet vtipy. Me by treba zajimalo co zpusobylo prival vtipu o Chuckovi Norrisovi o kterem se drive rikalo spis pouze tohle: „Ahoj,já jsem Chuck Norris a používám Cosmodisk. A používám ho od té doby, co jsem si oddělal záda na TotaGymu !“

lexx

Blondes have more fun (Rod Stewart 1978)

terry

Které anekdoty myslíš?
Pokud vím, tak všechny vtipy o blondýnách a Chucku Norrisovi nejsou vtipy, ale holá pravda 🙂

Radius

Já jsem nedávno viděl prodávat „Rubikovu kostku pto blondýny“, byla jako běžná kostka (dalo se s ní otáčet) jen všech 6 stran měla růžové…