Avatar uživatele
Drap

Kde a kdy se objevily anekdoty o blondýnách?

Má to nějaký reálný důvod ? Pokud vím, tak za mých mladých let nebývaly blondyny takto prezentovány.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? annas, quentos, johana 56, briketka10, gagaga, Nevíteto?, Standaa, zzzlatokopka před 3200 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Netušila jsem, že i tento druh vtipů má svou historii.

„Samotné vtipy o blondýnkách se do českého (i šíř evropského) prostoru dostaly prostřednictvím americké populární kultury. Ve Spojených státech se humor o blondýnkách začal vyvíjet v první polovině 20. století. Jeho kořeny jsou ovšem starší a pramení v rozšířeném stereotypu „hloupé blondýnky“, který má evropský původ. Autoři publikace Encyclopedia of Hair : A Cultural History dávají jeho vznik do souvislosti s osobou Rosalie Duthe – proslulé francouzské kurtizány, jejíž pověst se zakládala na tom, že byla velmi krásná, ale poněkud málo inteligentní a neschopná vést konverzaci na úrovni. Rosalie Duthe byla zkarikována v divadelní hře Les Curiosités de la foire, která měla premiéru v Paříži v roce 1775 a jistě přispěla k zakořenění archetypu atraktivní a hloupoučké blondýnky v kultuře. Pro prosazení onoho stereotypu v americké kultuře bylo ovšem zlomovým okamžikem vydání románu Páni mají radši blondýnky z pera Anity Loos v roce 1925. Román, jenž pojednává o dobrodružstvích blondýnky Lorelei Lee, která hledá bohatého manžela, a její chytřejší (avšak méně atraktivní) tmavovlasé kamarádky Dorothy, si brzy získal velkou popularitu a dočkal se několika muzikálových a filmových adaptací (nejznámější z nich je stejnojmenný film z roku 1953, v němž hlavní roli ztvárnila Marilyn Monroe). Se stereotypem hloupé blondýnky následně záměrně pracovali rozliční filmoví a televizní tvůrci a mnohé herečky (např. zmíněná Marilyn Monroe, Jayne Mansfield či Goldie Hawn) na rolích podobných žen postavily i část své kariéry. “

více podrobností na stránce
http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/jak-kdy-kdo-zacal-s-vtipy-o-blondynkach-a-proc-zrovna-oi-nich

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

„Kde“ netuším – ale „kdy“ odhaduju na dobu, kdy se začaly brunetky ve větší míře odbarvovat…
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zzzlatokopka

Vtipy o blondýnách vymýšlejí brunety, protože v sobotu večer nemají co dělat:-DDD

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Myslim si ze to prislo tak nejak postupne, ale kdy? Nejspis se diky nekolika znamejsim zenam, ktere pusobily hloupe a pritom mely blondaty uces. Lide si asi techto stejnych rysu vsimli a zacali na to toma vymyslet vtipy. Me by treba zajimalo co zpusobylo prival vtipu o Chuckovi Norrisovi o kterem se drive rikalo spis pouze tohle: „Ahoj,já jsem Chuck Norris a používám Cosmodisk. A používám ho od té doby, co jsem si oddělal záda na TotaGymu !“

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lexx

Blondes have more fun (Rod Stewart 1978)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
terry

Které anekdoty myslíš?
Pokud vím, tak všechny vtipy o blondýnách a Chucku Norrisovi nejsou vtipy, ale holá pravda 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Radius

Já jsem nedávno viděl prodávat „Rubikovu kostku pto blondýny“, byla jako běžná kostka (dalo se s ní otáčet) jen všech 6 stran měla růžové…

před 2976 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek