Avatar uživatele
anonym

Každý to slovo zná,drtivá většina jej i použila,používá.

KURVA. Takové – zvukomalebné. To slovo,ten pojem má spoustu významů,je vždy po ruce,leccos vystihuje a někdy je to úleva,použít ho.
Jak,odkud se vzalo a kolik má vy-použití?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, quentos, Dmitrij, flodur, iceT před 4980 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

"Kurva – vulg. 1. prostitutka, event. žena často střídající partnery (žijící sexuálně promiskuitním životem), běhna.
To jsem si vzal pěknou děvku! To jsem si vzal pěknou kurvu! (B.Hrabal) – …a já pane jsem brečel nad tím vším jako stará kurva… (K.Čapek)

2. nadávka, označení ženy, dnes možná častěji i muževyjadřující silnou nesympatii. A na tyhle kurvy v civilu makáme… (J.Škvorecký)

3. zaklení. Kurva, Juraji, neser boha! (J.Škvorecký) ***

Vulgární význam slova je velmi starý, vzniklo zkrácenám ze stč. kur(opt)va slepuce od kur běhavý pták (srov. běhna, koroptvička), stejně tak i v polštině; odvozování od lat. curva křivka je velmi rozšířené, ale chybné, žertem tuto asociaci uvádí již pol. renesanční básník Jan Kochanowski (1530 až 1584) v epigramu o matematikovi: Přeměřil moře, země, celý svět, východ i západ slunce vypočet, rozumí větrům, všecko vydumá, neví je to, že doma kurvu má (přel. Erich Sojka); obě slova ovšem mají společný indoevropský kmen kur s významem běhat; kromě slovanských jazyků se slovo běžně užívá v maďarštině, někdy ve spojení kurva anyádat (anya matka); Eisner cituje tradiční výklad z něm. Hure děvka, resp. ze starého tvaru huore (tam z řečtiny), ve staré češtině prý býval tvar hurva stejného významu; Machek tento výklad výslovně odmítal, Kluge (Etymologysches Wörterbuch der deutschen Sprache) naopak jako alternativní cituje Machkův názor (1951), že německé slovo může být slovanského původu."

Zdroj: http://kultura­.idnes.cz/gaga­rin-kongo-curina-a-kde-se-vzala-kurva-fds-/literatura.as­p?c=A061124_630855_li­teratura_kot

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Miroslavst

http://nd03.jxs­.cz/659/493/04f4c03036_5­4841924_o2.gif
Bubco, kurva se neříká :D

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
quentos

vzalo se od obecně slovanského „kur“ , tedy od slepic. Více viz zdroj
Doplňuji:
Miroslav: jo, to jsem měl taky přesně na jazyku ;{))>

Zdroj: ografologii.blog­spot.com/…/vyz­kum-na-tema-vulgarismy-v-cr.html

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
martina1

Asi neuvěříte,ale já nesnáším sprostá slova a musím být vytočená na maximum,aby mi šla sprostá slova vyslovit.Je pravda,že spíš,když bych chtěla nějakou ženštinu takto nazvat,tak spíš používám couru.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Michal

Jak jste přišla na to,většina z nás to slovo používá? Není to mírně řečeno drzé?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Pro Annas: druhý klobouk dolů.

před 4980 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Bubco, to už je třetí!!! Díky.

před 4980 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kapka

Quentosův odkaz se nezobrazuje. Ale názor je to zajímavý…:-)

před 4980 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek