Každý to slovo zná,drtivá většina jej i použila,používá.

KURVA. Takové – zvukomalebné. To slovo,ten pojem má spoustu významů,je vždy po ruce,leccos vystihuje a někdy je to úleva,použít ho.
Jak,odkud se vzalo a kolik má vy-použití?

Nejlepší odpověď
annas

"Kurva – vulg. 1. prostitutka, event. žena často střídající partnery (žijící sexuálně promiskuitním životem), běhna.
To jsem si vzal pěknou děvku! To jsem si vzal pěknou kurvu! (B.Hrabal) – …a já pane jsem brečel nad tím vším jako stará kurva… (K.Čapek)

2. nadávka, označení ženy, dnes možná častěji i muževyjadřující silnou nesympatii. A na tyhle kurvy v civilu makáme… (J.Škvorecký)

3. zaklení. Kurva, Juraji, neser boha! (J.Škvorecký) ***

Vulgární význam slova je velmi starý, vzniklo zkrácenám ze stč. kur(opt)va slepuce od kur běhavý pták (srov. běhna, koroptvička), stejně tak i v polštině; odvozování od lat. curva křivka je velmi rozšířené, ale chybné, žertem tuto asociaci uvádí již pol. renesanční básník Jan Kochanowski (1530 až 1584) v epigramu o matematikovi: Přeměřil moře, země, celý svět, východ i západ slunce vypočet, rozumí větrům, všecko vydumá, neví je to, že doma kurvu má (přel. Erich Sojka); obě slova ovšem mají společný indoevropský kmen kur s významem běhat; kromě slovanských jazyků se slovo běžně užívá v maďarštině, někdy ve spojení kurva anyádat (anya matka); Eisner cituje tradiční výklad z něm. Hure děvka, resp. ze starého tvaru huore (tam z řečtiny), ve staré češtině prý býval tvar hurva stejného významu; Machek tento výklad výslovně odmítal, Kluge (Etymologysches Wörterbuch der deutschen Sprache) naopak jako alternativní cituje Machkův názor (1951), že německé slovo může být slovanského původu."

Zdroj: http://kultura­.idnes.cz/gaga­rin-kongo-curina-a-kde-se-vzala-kurva-fds-/literatura.as­p?c=A061124_630855_li­teratura_kot

Další odpovědi
Miroslavst

http://nd03.jxs­.cz/659/493/04f4c03036_5­4841924_o2.gif
Bubco, kurva se neříká :D

quentos

vzalo se od obecně slovanského „kur“ , tedy od slepic. Více viz zdroj
Doplňuji:
Miroslav: jo, to jsem měl taky přesně na jazyku ;{))>

Zdroj: ografologii.blog­spot.com/…/vyz­kum-na-tema-vulgarismy-v-cr.html

martina1

Asi neuvěříte,ale já nesnáším sprostá slova a musím být vytočená na maximum,aby mi šla sprostá slova vyslovit.Je pravda,že spíš,když bych chtěla nějakou ženštinu takto nazvat,tak spíš používám couru.

Michal

Jak jste přišla na to,většina z nás to slovo používá? Není to mírně řečeno drzé?

anonym

Pro Annas: druhý klobouk dolů.

annas

Bubco, to už je třetí!!! Díky.

kapka

Quentosův odkaz se nezobrazuje. Ale názor je to zajímavý…:-)