Každý má právo na svůj názor??? JE rozdíl mezi názorem a pravdou? Existuje skutečná pravda?

Dnes je velmi populární výrok, že prý každý má právo na svůj názor. ALE je to pravda??? JAK by vůbec mohly být různé názory „rovnocennou pravdou“? Kdyby to tak bylo, pak školství, justice, … nemají žádný smysl, protože každý si přece může myslet (a podle toho dělat) co chce. Prý nemůžeme znát pravdu, prý každý ma tá „svou pravdu“. ALE je to tak?? CHcete si za každou cenu držet vlastní názory (tzv. vlastní „pravdu“) – a riskovat kruté rozčarování?? Opravdu chcete riskovat, že nejpozději POZDĚ poznáte Pravdu?

Nejlepší odpověď
dudu

Existuje Pravda a ani většinový názor ji nijak nezmění a nezruší

Nic není jednoduché:
http://www.od­krytepravdy.cz/clan­ky/slovnik/prav­da.html

Další odpovědi
Sůwa

pravda je relativní, každý může mít tu svou

Děda Louda

jiná odpověď?

Pravda je jenom jedna. Proto ji nemůže mít každý.

MK44

pravda je relativní, každý může mít tu svou

Pročítám-li Vaší otázku, tedy spíše smršť otázek, jímá mě pocit, jaký asi zažíval onen myslivec, co se snažil chytit víc zajíců najednou. Muselo by se to rozebrat postupně věta po větě a na to tady není prostor. Snad jen něco a stručně.

„Každý má právo na svůj názor???“ – Bráno doslovně, není to otázka „práva“. Každý, komu se dostalo o něčem nějakých informací, na to svůj názor má. Někdy spíše vágní, někdy propracovaný, promyšlený. Záleží jak hluboce se tomu věnoval, za jak důležité to považuje, jakož samozřejmě i kolik informací má k dispozici a jaké jsou povahy a jak je jeho ústřední nervový systém zvládá. Dále se můžeme tázat, do jaké míry je náš názor „náš“. Zdali jsme k němu dospěli samostatným uvažováním, nebo jsme nějaký názor jen převzali, „přivlastnili“ jsme si ho, nebo nás ho někdo „naučil“ či nám ho vsugeroval. Ponechávám stranou otázku „názorů“ přejatých pod „právem outrpným“ nebo vymýváním mozku.
Možná jste měl na mysli právo svůj názor vyjadřovat, zveřejňovat. Ve svobodné, humánní a inteligentní společnosti tato možnost existuje. Ve společnostech ovládáných nějakou ideologickou diktaturou je toto právo omezováno a jeho uplatňování nese rizika. Sám jistě víte, v jaké společnosti chcete žít.

„JE rozdíl mezi názorem a pravdou?“ – Na první pohled bych řekl, že jde o synonyma pro „dosažený stupeň poznání“. Se slovy to však bývá složité. Nemívají přesně vymezený obsah (myšlenku). Jejich obsah se může měnit dle kontextu nebo úsu a synonyma se zřídkakdy přesně kryjí.
Mezi slovy „názor“ a „pravda“ je například rozdíl v emotivnosti a v tom, co vypovídají o mluvčím. Kdo říká, že na něco má názor, vyjadřuje tím, že je ochoten brát v potaz i názory jiné nebo jiných. Při použití výrazu pravda naznačuje, že má ke svému mínění emotivnější postoj a nehodlá o něm pochybovat nebo polemizovat. Slovo „názor“ též lze použít o věcech budoucích. Například řekneme, že podle našeho názoru je toto řešení perspektivnější než jiné. Slovo „pravda“ použijeme, až poznáme, jak to dopadlo. Opakem ke slovu „pravda“ v tomto významu je pak výraz „jiný názor“ nebo „omyl“. Slovo „pravda“ lze též použít ve smyslu „upřímnost“, „poctivost“. Říkat pravdu znamená říkat upřímně, poctivě to, co si myslím, to, co jsem poznal. Potom je jeho opakem slovo „lež“.

„Existuje skutečná pravda?“ – Nevím, jak si představujete pravdu neskutečnou.

„JAK by vůbec mohly být různé názory "rovnocennou pravdou“?" – Co myslíte rovnocenností pravd? Váhu názorů? Ta odvisí od toho, čím jsou podloženy. V rozumné společnosti se názory podkládají důkazy, tedy takovými informacemi, které nevzbuzují další otázky a pochybnosti. V jiných společnostech se názory podkládají vlivem. Tam má pravdu ten, kdo má větší klacek. Znáte takovou? 🙂

„Kdyby to tak bylo, pak … každý si přece může myslet (a podle toho dělat) co chce.“- To snad ne?! Myslet si sice můžete, co chcete, ale co můžete dělat, vymezuje právě ta Vámi zmíněná justice.

„Prý nemůžeme znát pravdu, prý .....“ – O tom, co chcete poznat, si rozhodujte sám. Bude-li Vám někdo bránit, abyste poznal dějiny národa českého nebo deskriptivní geometrii, klidně ho pošlete do háje. Těžší to bude, zatoužíte-li po pravdách státního tajemství. Taky jistě víte, že do toho, s kým kdo ztrávil minulou noc, Vám nic není. A nakonec zvažte, zda nejsou „pravdy“, které je lepší neznat.

„CHcete si za každou cenu držet vlastní názory (tzv. vlastní "pravdu“) – a riskovat kruté rozčarování??„ – Svých názorů se držte, máte-li pro ně platné argumenty. Jestliže naopak Vaše nové poznatky Vaše dosavadní názory vyvracejí, nepodléhejte nátlaku, abyste u opuštěných názorů setrvával. Riziku "rozčarování“ se vyhnout nemůžete. Možnost, že se dovíte něco, co Vaše dosavadní názory vyvrátí, totiž nelze vyloučit. Neochota akceptovat nové poznatky se nazývá dogmatismus a hrozí upadnutím do fanatismu. (Tím myslím „nepohodlné“ poznatky, které nám ruší zavedený řád, ohrožují naše společenské postavení nebo kříží naše plány a nikoli případy, kdy nemáme sílu smířit se se ztrátou někoho blízkého nebo podobně.)

„většinový názor“ – Odolávat většinovému názoru bývá strastiplné. Nejvíce snad v tom smyslu, že si ani nevšimneme, že ho zastáváme.

„absolutní pravda“ „Pravda“ – viz 2 odstavce zpět. Podobné „pojmy“ zneužívají k manipulaci některé ideologické organizace. Je dobré se občas zamyslet nad tím, zda již nejsme jejich obětí. To je ale jen „můj názor“. 🙂

led

Existuje Pravda a ani většinový názor ji nijak nezmění a nezruší

Ano, je to pravda, každý človek môže mať svoj názor. Ten názor môže byť pravdivý, môže byť mylný, ba môže i klamať. Iné je spôsob prejavenia svojho názoru…
PS.
Pravda je len jedna a je absolútna, iné je spôsob jej objasnenia. Poznáme tú pravdu? Ale pozor! Skúste mať iný názor a prejaviť ho…( aké následky to bude mať pre vás?)
Spomeňme si na rozdielnosť pohľadu na tú istú otázku na tejto web stránke, miestami dochádzalo až ku krviprelievaniu…
Doplňuji:
AD apostol
„Buď je jen 1 pravda, nebo může mít každý "svou“. Nelze obojí současně. Individuální „pravdy“ popírají tu absolutní. Když se někoho zeptáte třeba na cestu někam, chcete pravdu a ne nějaké dohady a názory. A život je nejdůležitější téma, na které musíte znát absolutní pravdu, protože obhajovat proti ní vlastní názory je velmi nebezpečné. Nechcete snad riskovat, že nejpozději POZDĚ poznáte svůj tragický omyl a budete kvůi tomu navěky krutě trpět! Odvážíte se banalizovat tu pravdu v zájmu vlastní „pravdy“? http://video.go­ogle.com/vide­oplay?docid=11043300­24189142166&hl=sk"
otvorená odpoveď:
Pravda je len jedna, ale môže byť na ňu rozdielny pohľad. A to je práve ten názor, každý človek môže mať svoj názor – svoj pohľad na pravdu. Vy máte tiež svoj názor viď citácia hore.
Ale to nepopiera môj názor, že pravda je len jedna a tá je absolútna.

led

AD MK44
´Existuje Pravda a ani většinový názor ji nijak nezmění a nezruší´
kontra
´pravda je relativní, každý může mít tu svou´
hodnotila som zaujímavosť vášho príspevku, aj keď s niektoými tvrdeniami nesúhlasím. Ale to by bola asi dlhšia filozofická debata, veď dodnes sa na tomto ani vedci nezhodli.
Už podľa samotného nadpisu vidíte naše rozdielné názory

MK44

Ohodnocení kladných stránek příspěvku, který obsahuje i názory, s kterými nesouhlasíme, svědčí o poctivém a konstruktivním přístupu. Za takových podmínek v komunitě má smysl vyměňovat si názory, uvažovat nad nimi a tak rozšiřovat svůj rozhled a poznávat světy ostatních. Myslím, že je to nejlepší cesta k toleranci a možná i ke sbližování názorů.
Též někdy při „palcování“ mívám pocit, že bych chtěl rozlišit, zda příspěvek považuji za zajímavý nebo zda mi něco osvětlil (byl mi užitečný) či zda chci presentovaný názor podpořit (souhlasím s ním). Ale to už bych asi chtěl moc. 🙂

S pozdravem, MK