fcoop

Kategorie – EXORCISMUS…!?

http://crazyca­fe.centrum.cz/vtip­na-videa/2011/6/2/v­idea/tak-trochu-jine-vymitani-dabla/

Doplňuji:
Trochu vážněji – Je Exorcismus stejný blábol,jako Malleus maleficarum?

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že vymýtání dábla i hon na čarodějnice spolu souvisejí. Vysavačem ďábla určitě nikdo nevyžene…legrace. Stačí změnit způsob myšlení, oprostit se od fanatismu, zachovat si zdravý rozum… Je to pro zastánce ale snadné?

Opět trochu šířejí. Vzpomínám si na knihu V. Kaplického Kladivo na čarodějnice o čarodějnických procesech na Šumpersku. Protože Kaplický se inspiroval nejen skutečností, ale i starším dílem, připomněla jsem si pořad Toulky českou minulosti, kde se o honu na čarodějnice v díle Malleus maleficarum hovořilo.

Několik zajímavostí.
Latinská slova přesně znamenají toto: Malleus je kladivo (sekera), slůvkem maleficarum se myslí spíš kouzla a čarování než čarodějnice. Tedy přesně Kladivo na čarodějnictví.

Knihu tvoří tři díly. První dva shrnují oficiální názory na zločinný charakter čarodějnictví. V prvním svazku se lze dočíst o tom, kdo všechno má účast na čarování, tedy ďábel, čarodějnice a čarodějníci, zatímco druhý svazek se zabývá rozličnými druhy a projevy čarování, dále tělesným obcováním s ďáblem, schopností proměňovat se ve zvířata a tak podobně. Autoři dokazují, že pomocí čarodějných kousků lze u lidí vyvolávat lásku stejně jako nenávist. Pomocí kouzel je možné mařit plodivou sílu tím, že je očarován mužský pohlavní úd. Tedy žádná impotence, ale čarodějnictví… Pravým původcem je ovšem ďábel – nepřítel lidského pokolení – ten veškeré své nepravosti provozuje „cum permissu Dei.“ Což je česky: „Z božího dopuštění.“
Ve druhém díle se dočteme, jak se ďábel uplatňuje v erotické oblasti (ta – kdovíproč – inkvizitory zajímala snad nejvíc). Popisuje se zde, jak démon dokáže pronikat do lidského těla a co tam zlého umí napáchat, jaké nemoci může způsobit lidem a zvířatům, a nezapomíná se ani na to, jak lze pomocí kouzel vyvolávat nepřirozená krupobití a bouře s ničivými účinky pro lidi, domácí úrodu a pro zvířata. Ke konci druhého dílu Kladiva jsou vypočítány prostředky, jimiž se lze bránit proti účinkům očarování. K nim patří i obřad vymítání ďábla, takzvaný exorcismus.
Třetí díl Kladiva je v podstatě kriminální kodex. To znamená, že je prakticky podrobným návodem k přípravě, zahájení a k vedení inkvizičního procesu s osobami podezřelými z čarodějnictví.

Už se nikdy nepodaří zjistit skutečný počet obětí, které skončily na hranici.

Čarodějnictví a procesy s čaroději a čarodějnicemi nejsou ani v dnešní době nic výjimečného, jak dokládá např. tvrzení českých satanistů, že dítě je posedlé ďáblem nebo že ruští satanisté jedli své oběti..

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/toulky/vy­sila_praha/_zpra­va/489-schuzka-malleus-maleficarum--139391

Další odpovědi
fablen

nedávno jsem zjistila, že v naší republice působí 2 lidé jako exorcisté a jeden sídlí dokonce nedaleko od nás.

arygnoc

pokoušíte se porovnávat neporovnatelné.

v důsledku uplatňování maleficaria zahynuli tisíce nevinných lidí, i když původně neměla sloužit jako nástroj na vraždění.
kniha jako taková není blábol – musíte si uvědomit, kdy a za jakých podmínek vznikla. (http://heureka­.tym.sk/vys.php?vol­ba=1&dotaz=ma­leficarum&book=m
)

exorcizmus (http://heureka­.tym.sk/vys.php?vol­ba=1&dotaz=exor­cizmus&book=e ) nemá s touto knihou nic společného, to spíš inkvizice (http://heureka­.tym.sk/vys.php?vol­ba=1&dotaz=in­kvizicia&book=i ), která na rozdíl od exorcizmu nechtěla posedlé zachránit, nýbrž potrestat.

více případně v diskusi.

kapka

jj