dáma z ČR

Karel Gott rád maluje.co je v této větě podmět a je holý rozvitý nebo několikanásobný?

Nejlepší odpověď
annas

Vysvětlovala jsem již u příjmení Bílý.

Rozhodující při určování podmětu není křestní jméno, protože Karlů, kteří malují, je mnohem víc, ale Gott je jen jeden.
Proto je Gott ve větě podmětem. Karel je pak přívlastek shodný vyjádřený postatným jménem.
Snadno doplníte, o jaký druh podmětu jde.

Další odpovědi
samicek333

podmět je tu Karel, přívlastek je Gott. Několikanásobný být nemůže – je tu jen Karel, kdyby tu byl třeba Honza a Karel rádi malují, tak už je podmět několikanásobný. Holý je jen jméno, takže Karel rád maluje. Rozvitý – Karel Gott – je tu jaký byl ten Karel…

annas: přívlastek je Gott už jenom proto, že Karlů je víc a Gott je „poznávací znamení“, kterým je podmět jedinečný, takže to bude přívlastek