MIN

Proč se říká „kápnout do noty“?

Věděl by někdo, proč se říká „kápnout do noty“? Co se tím chce říct je jasné, ale proč tento výraz a jak vznikl? A ještě jedna otázka – proč se říká, že někomu „kape na maják“ ve smyslu, že mu to blbne? Díky.

Původní neotázka
Kápnout do noty

Odpovědi
annas

1. šplouchá ti na maják – máte vysvětlené v otázce, která je v archivu.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-ze-nekomu-sploucha-na-majak

2. používá se kápnout i padnout si do noty = udělat, říct něco, přijít s něčím vhod, tak jak druhému vyhovuje. správně vystihnout, odhadnout, uhodnout něco, co se druhému hodí., vyhovět mu, shodovat se s někým, být sympatický atd.

Původ z oblasti hudby.
Stejně jako muzikanti musí „udeřit na správnou strunu“, tedy hrát na stejnou notu, aby melodie vyzněla tak, jak má.