Lásenka

Kapesní kalendáříček, jeho historie,od kdy se vyrábí?

Nejlepší odpověď
hanulka11

První český kalendář vytiskl Mikuláš Šetina v Plzni v roce 1489. Až do vynálezu knihtisku (rok 1444) byly rozšiřovány ručně psané kalendáře. Slované používali lunisolární kalendář. Vznik kalendáře je stejně starý jako lidstvo samo.
Tato historická fakta a mnoho dalších zajímavostí o cestě časem, na kterou se vydaly kalendáře a zvláště ty kapesní, Vám přiblížili ve Sběrateli č.2 (rok 1994) paní Vaňoučková a pan Nutil. Jelikož v té době byl tisk Sběratele pouze černobílý,ráda bych se k této tématice vrátila a představila Vám několik starších kalendáříků v barevné podobě.

Na první straně Vás upoutá rok 1911 a 1914. Firma Františka Holoubka – první česká továrna na margarín a stearin zde prezentuje své výrobky. " Mýdlo s holoubky a svíčky Holoubkovy jsou nejlepší". Zkuste navštívit královské Vinohrady.....

Historické materiály potvrzují, že kartičkové kalendáře se v Českých zemích objevily už v 1. pol. 19 století. Jednoduchý datový kalendář měl podobu dvoulisté skládačky formátu skládačky do kapsy. Na přední straně výtvarné vyobrazení, jméno a název vydávající firmy. Rub obsahoval různé rady a pokyny, uvnitř se skrýval datový kalendář.

Kartičkové kalendáříky, jak je známe dnes se poprvé objevily po vzniku Československého státu v roce 1918. Začátkem roku je přinášeli do domácností pošťáci, kominíci, pojišťováci nebo baráčníci. Dnes jsou používány tyto kartičky také jako vizitky soukromých firem nebo jako reklamní materiál velkých podniků. Kromě reklamních sloganů a barevných obrázků na nich vždy nalezneme přehledné kalendárium

Zdroj: http://www.sberatel-ksk.cz/clanek-kartickove-kalendariky-pohled-do-historie-2006020004