Araxis

Kapesné u dětí při pobytu na ŠVP nebo táboře

Zajimalo by mě kolik je dnes vhodné kapesné u dětí kteří na nějaký ten čas opouštějí domov a jedou na výlet se školou nebo na několikadenní pobyt.Nebavím se o pobytu u moře,pouze na uzemí ČR.Myslíte si že dát adekvatní kapesné ditěti dejme tomu 20kč na den je lepší než mít stovku na den.Myslíte si že když bude mít rozpočet menší,tím víc si rozmyslí za co utrácet.Když dejme tomu má hrazený pobyt i vstupenky na různé aktivity a stravu ma kapesné které mu rodiče dají slouží jen k osobním účelům-tzv.na suvenýry?Kolik je moc a kolik je málo?Dokáže se dítě vyrovnat socialně s těmi víc hmotnými spolužaky?Ruku na srdce-taky jsme si říkali kdo má víc.Prosím o názor i rodiče kteří už v posledních peti letech dítě s kapesným vypravovali,jaká byla zkušenost a taky stáří dětí a taky prosím o názor těch co rádi diskutují .Jejich názor mě taky dost zajímájí.Samozřejmě nemohu vzpomínat na svou éru výletů kdy jsem sama měla 100kč na 14ti denní pobyt v přírodě to bylo rok 1990 a přece jenom tehdejší doba a rok 2013 je něco jiného.

Nejlepší odpověď
huxa

Nikde jsem se nedočetl o jak staré dítě by se mělo jednat.
Chce to zvážit, jak umí dítě hospodařit s penězi, jistě, teď si každý rodič řekne, že jeho dítě to hned první den utratí, ale právě proto je vhodné také s daným dítětem si promluvit o tom, jak to cítí. Ještě je důležité, kde přesně bude, jestli v zahraničí (kde) nebo jestli bude mít poblíž ubytování nějaký obchod/bufet. Pamatuji si, jak jsem jel na zájezd do Německa, kde mi 50 euro vystačilo horko těžko na 14 dní, takže to vycházelo na cca. 80Kč na den, což není zas tak hodně :)
Kdybych byl na místě rodiče-dám dítěti na každý den 20Kč, zbytek ať si vezme z jeho peněz (pokud dostává kapesné, určitě si ho šetří a hned nerozfofruje, jestli ano, po tomto zážitku začne šetřit :) ).

Další odpovědi
Pepa88

Pokud mají všechno hrazené (jídlo atp.) tak bych postupoval podle vzorce, podle kterého vyplácím svému o 15 let mladšímu bratrovi apanáž:
kapesné na týden = ročník do kterého chodí * 10
Doplňuji:
(ehm. samozřejmě doplnit vlastním koeficientem – já jsem škrt a bratr má také rodiče, kteří mu koupí na co si vzpomene – já ho jen motivuji k tomu, aby se naučil hospodařit s penězi)

Rocker

Syn (12 let) byl minulý týden na škole v přírodě,měl 600 a 400 přivezl zpátky.Záleží na tom kolik mu je a kam jedou. Tihle byli na šumavě,kde okolo penzionu nikde nic nebylo,na výletě ve městě byli jen jednou,takže to neměli za co utratit.

Anuket

Já jako malá dostávala 100 Kč, ale je fakt, že to už je nějaký pátek zpátky… Je lepší se učitelek zeptat (pokud je v nižším ročníku), zda budou chodit i do města a budou mít možnost si něco koupit. Pokud je ve vyšším ročníku, resp. od 2. stupně dále, zeptá se určitě samo, když na tom záleží příliv peněz pro něj.

Můžete to také udělat tak, že mu sice dáte více peněz, ale bude to mít „spojené“ i s kapesným. Když bude vědět, že si s tím musí opravdu vystačit na delší dobu, neutratí to za blbosti.