kapka

Kapacita paměti v PC?

Vůbec nevím, jak jsem tu otázku měla nadepsat. Zajímá mě, kdybyste vy měli takto rozdělené disky C a D, co se týče kapacity, tak jestli byste s tím něco dělali a co a jak?
Mám nějak málo místa na Céčku a hodně místa na Déčku a C skoro zaplněné, PC mi co chvíli hlásí, že mám málo místa na disku C, často ho čistím, abych tam nějaké místo uvolnila. Pokud stahuji nějaký program nebo ukládám fotky, dokumenty a podobně, tak všechno cpu na D, pokud to tedy nepotřebuji nutně na ploše a pokud to jde. PC má snahu všechny programy dávat na C do složky Programy files, pokud to jde, tak změním úložiště na Déčko.
Ale stejně mi to nepřipadá jako normální řešení, přijde mi v té kapacitě nepoměr mezi C a D. Na D mám zaplněno tak málo a C přecpané. Stáhla jsem si program tento http://www.sta­huj.centrum.cz/u­tility_a_ostat­ni/systemove_nas­troje/sprava_dis­ku/easeus-partition-master-home-edition/, ale nevím, jak ho použít. Prý by uměl odebrat z D místo a dát ho na C.
Ještě foto kapacity disků http://img.na­dapenny.com/t20/113­01/nadap102731708­240230.jpg
Co byste mi tedy poradili? Díky
Doplňuji:
Já to místo na discích tedy měnit nebudu, stejně to neumim, jen bych chtěla přesunout nějaké složky z C na D. Můžu s tím hýbat, jak chci? Nebo hrozí, že nějak rozházím tu instalaci Windows? Má nějaký vliv na chod pc, jestli je ta základní instalace na C nebo na D? Nemůžou se nějak narušit přístupové cesty?

Nejlepší odpověď
Alesh

No, v podstatě máš dvě rozumné možnosti:

  1. zrušit disk D a C roztáhnout přes celý HDD. Vzhledem k tomu, že to D dneska nepoužíváš (nemáš to zažitý), pak bych tuto variantu doporučoval. Výhoda této varianty je, že nic se nemusí šibovat, přístup k datům je rychlejší a disk využiješ vždy až do posledního bytu. Nevýhodou je, že když chceš při přeinstalaci naformátovat systémový disk (C:), tak si musíš data hodit na externí disk.
  2. zachovat C + D, velikost C se nastaví dle typu operačního systému. Windows XP cca 10 GB, Windows 7 cca 50 GB. Zbytek se dá jako D, ale je dobré ho vytvořit jako primární oddíl, stejně jako je oddíl C. Na C disk se pak nedává skoro nic, veškerá data se dávají na D. Výhoda je, že C jde při přeinstalaci naformátovat a D se nemusí zálohovat (smaže se jen C). Nevýhodou je, že se musí data šibovat na D, disk je pomalejší a nelze využít dobře do posledního bytu.

No, záleží na tobě, co zvolíš. 😉 Klidně ti poradím přes mail, ICQ či Skype, jak přesně na to.

Další odpovědi
chudst

To skoro vypada, ze Ccko bylo skutecne urceno jen pro instalacku Windows a pro vse ostatni bylo urceno Dcko. Osobne bych to neresil a nechal to tak. Ze je to nepomer absolutne nicemu nevadi.

A jen tak mimochodem – „pokud to tedy nepotřebuji nutně na ploše“… – na plochu patri zasadne jen zastupci. Ne soubory. Vyrazne se zrychli i nacitani pocitace.

Nechal bych to tak, jak to je a nedelal si s tim tezkou hlavu.

Pokud se presto rozhodnete, ze to tak nechcete, asi to doporucuju spis sverit nekomu, kdo tomu rozumi, abyste si omylem nepreformatovala treba disk a neztratila vsechna data.

Doplnena: lexx – pokud jste se dival na obrazek, je jasne videt, ze jde o jeden disk rozdeleny na dve sekce.
Doplňuji:
Urcite nemuzete pretahovat slozky jak chcete! Muzete pretahovat slozky se samostatnymi soubory, ale ne s nainstalovanymi aplikacemi nebo nedejboze nejake systemove soubory. U nekterych to nevadi; u vetsiny ano – takze pokud je chcete mocimermo prenest na druhy disk, doporucuji je radeji preinstalovat.

Hlada

Na změnu velikosti oddílů existuje spousta programů. Jde to i bez nich přímo v systémové Správě disků. Problémem free verzí je to, že z uvolněného prostoru vymažou data. V čem to uděláte je jedno, důležité je data někam zazálohovat. Vzhledem k tomu, že jich je nějakých 5 GB, tak to nebude problém.
Doplňuji:
Jak je vidět, rozdělení disku vám není k ničemu dobré. Bez obav oddíl zrušte. Instalace Win je vždycky na C. Žádný omyl nehrozí, protože ani při zadání vadného příkazu samy sebe nesmažou. Na D máte jen dokumenty, které základní instalaci neovlivní. Programy si ukládají data do Data aplikací. Tato složka zůstala na C.
Vytvořte složku C/Doc and Sett/jméno/Do­kumenty, do ní přešoupejte co se do ní vejde, zbytek hoďte třeba na RW DVD a oddíl D s lehkým srdcem zrušte.

lexx

No a máš fyzicky 2 disky (C,D) nebo jeden rozpůlen ? Jaká je celková kapacita a kolik na C:/ a D:/ ? Jednoduše: ikonka na ploše Tento počítač, klik na disk, pravé tlačítko myši a Vlastnosti. Zobrazí celkovou a využitou i volnou kapacitu. Nainstaluj zdarma Total commander a můžeš libovolně přesouvat (F6) adresáře, soubory z C na D nebo naopak.
Doplňuji:
Tak na C ponechej všechny systémové složky, soubory a používané programy (zapravidla jsou v adresáři Program files ale i jinde) a na D: přesouvej data jako dokumenty, texty, tabulky, fotky, hudbu nebo co tam máš. Nic se nestane a ikonky na ploše, cesty k programům zůstanou zachovány.