Tommmmy

Kapacita baterií Sanyo Eneloop – měření

Dobrý den. Minulý týden jsem koupil baterie Sanyo – konkrétně „Sanyo Akumulátory R06 NiMH XX 2450 mAh“ a 2 ks „Sanyo Akumulátor eneloop AAA R03“. Jelikož mám nabíječku FK Technics IPC-1L, která dokáže změřit kapacitu baterie (vybíjí ji předvoleným proudem a dle doby vybíjení určí kapacitu), jednotlivé baterie jsem otestoval. U AA akumulátorů kapacita ± odpovídá (změřeno 2,45 Ah, 2,45 Ah, 2,44 Ah a 2,40 Ah). Bohužel u AAA akumulátorů není kapacita taková, jaká by měla být (750–800 mAh) – u jednoho jsem naměřil 702 mAh a u druhého 698 mAh. Psal jsem proto prodejci o daném problému a jeho odpověď je následující: „Dobrý den, baterie eneloop nejsou standardní NiMh baterie na které je nabíječka kalibrována a nabíječka nemá ani žádnou možnost detekce těchto baterií. Vzhled k tomu, že baterie mají jiný průběh vybíjení a samovybíjení v čase, je údaj na nabíječce zkreslen. Tato nabíječka tedy není na těchto bateriích schopna zobrazení správného korektního číselného údaje. Vypovídací hodnota je tedy orientační a je třeba pouze dovodit na základě hodnoty nové baterie případný následný pokles kapacity způsobený přirozeným stárnutím.“ Co si o tom myslíte? Mě to přijde jako blbost…
Doplňuji:
Mowla: Díky za odpověď. Já onu kapacitu měřil v rámci funkce „refresh“ – nabíječka baterie několikrát (tuším 5×) vybije a nabije – při každém vybíjení se měří kapacita. Hodnoty se „ustálily“ kolem třetího měření a ta další tu změřenou kapacitu „už jen potvrdila“…

Odpovědi
anonym

Odpověď prodejce považuju také za „blbost“…
😉
Ale můžeš zkusit baterky plně nabít a poté opět změřit jejich kapacitu – sice mají velmi nízké samovybíjení, ale i tak kapacita při prodeji nemusí být 100%.
___
Na druhou stranu – pokud by ses po této reakci prodejce chtěl domoci nějaké kompenzace, asi by přicházel v úvahu jedině posudek znalce (a – případně, soudní cesta) a to kvůli dvěma AAA fakt nemá cenu.
😉
Doplňuji:
V tom případě (opakované nabíjení-vybíjení) je jasné, ze změřená kapacita rámcově odpovídá.
Ale pořád si myslím, že nemá cenu dál něco podnikat.
😉

Hlada

Odpověď prodejce je naprosto nesmyslné blábolení. Nabíječka nemusí být nijak kalibrovaná pro tento typ akumulátoru. Měří čas do daného poklesu napětí při daném proudu. SANYO Eneloop jsou normální NiMH akumulátory, jako kterékoli jiné, mají jen menší samovybíjení. Na jejich kapacitu ani její měření to nemá žádný vliv. Pravdou je, že měření v nabíječce je jen orientační, protože nabíječka může mít jiný vybíjecí proud a jiné napětí, do kterého měří čas oproti technickým podmínkám výrobce. Nabíječka má vybíjecí proud 100 nebo 200 mA a měří do 1V, což jsou běžné podmínky, při kterých nemůže dojít k větší chybě. Osobně můžu potvrdit, že IPC-1L měří kapacitu SANYO Eneloop správně. Koupil jste šmejd. Reklamujte to.
Doplňuji:
Pardon, špatně jsem si přečetl, že jde o AAA 800 mAh. Pro ně je vybíjecích 100 mA moc. Zkuste je vybít do odporu jen 80 mA. Rozdíl bude do 10% a to reklamovatelné ne­ní.

odik

Eneloop jsou speciální akumulátory. Samovybíjecí účinek je minimální, narozdíl od klasických NiMH. Takže je samozřejmě možné, že to skutečně má vliv (přesné informace ze zákulisí ti nikdo nedá). Navíc tebou popsané měření je opravu jen orientační.

PS: Subjektivně se mi „refresh“ u NiMH baterií vůbec neosvědčil a baterie odešli daleko dříve.

Tommmmy

odik: Podle mě měření ± odpovídá – viz třeba to měření AA baterií, kdy u dvou byla hodnota stejná jako minimální „garantovaná“ a u dalších dvou se od této hodnoty lišila jen nepatrně.
Ty AAA baterie mají mít minimální kapacitu 750 mAh, ale „maximální“ 800 mAh. A když u obou kusů naměřím 700 mAh, tak je podle mě něco špatně a nedá se to „hodit“ na nepřesnost měření…

Tommmmy

Mowla: No mě spíš vadí, že je deklarováno, že ty AAA eneloopy mají mít kapacitu 750–800 mAh a já přitom naměřím jen 700 mAh. Nevím tedy, jestli baterie už nebyly používané (bylo to „bulk balení“), nebo jestli jsou to nějaké kusy, které třeba neprošly „výstupním testem“ Sanya…

To je něco podobného, jako kdyby si člověk koupil LED žárovku, která má mít 500 lumenů a přitom ve skutečnosti měla 400 (ale to se samozřejmě hůře měří)…

Dochy

ještě bych doplnil: Otázka je jak přesně měří ta nabíječka a jaký ja aktuální stav článků a „povolená“ nebo alespoň všeobecně přijatelná tolerance pro kapacitu článků. Oni nikdy nebudou s kapacitou přesně na jmenovité hodnotě. A někde jsem pro nějaké akumulátory viděl, že důvod k reklamaci je, pokud do půl roku klesne kapacita pod 50%.

Možná by bylo zajímavé ten dotaz místo prodejci postnout výrobci. Ale dokud neprovedeš kalibraci měřáku, nelze se na výsledky nějak extra odvolávat.