mojitek

Kámošova pokuta a dopis od měšťáků. Poradíte?

Ahoj,chtěl jsem se zeptat: kámošovi přišl dopis s modrým pruhem,a tam bylo,že se dopustil přestupku paragraf bla bla ,prostě překročil rychlost o asi 12 km/h v obci(vyfotili jeho auto, spz,ale jeho přímo nezastavili).A rov­nou v tom dopise tam bylo,at zaplatí 600 káčé na účet xxxxxxx.On to šel na poštu zaplatit. Nějak se mi to nezdá,copak by neměli nejdřív pozvat majitele auta k vysvětlení?Podat ponaučení atakdále? Byl už jsem platit pokutu jak na PČR,tak i u strážníků,a vždycky bylo předvolání,ale takhle ??? Dík za plodné názory

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Ono záleží odkud to přišlo. Pokud třeba z Chebu a kámoš bydlí za Ostravou, asi by se mu nevyplatilo jet do Chebu k projednání přestupku.
Zřejmně je tam i napsáno, že pokud nezaplatí, tak zahájí správní řízení s tím, že se pak může k přestupku vyjádřit atakdále.
Tam potom i zaplatí náklady správního řízení 1000Kč.
Je to zřejmě snaha úřadu o šetření peněz jak úřadu, tak i přestupce.

Další odpovědi
klumprt

Jedná se o správní delikt provozovatele vozidla. Blíže viz § 125f a následující zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích.
Těch 600 Kč je tzv. určená částka. Tu když majitel (provozovatel) vozidla zaplatí, tak se vyhne správnímu řízení pro přestupek včetně jakéhokoli podávání vysvětlení. Věc bude vyřízena ukončena a trestné body se nezapočítávají.
Využívá se to výhradně při vyfocení rychlé jízdy stacionárním radarem.

600 Kč je ještě celkem málo. Za přibližně stejné překročení rychlosti kasírují např. Židlochovice 700 Kč a Říčany dokonce 900 Kč – vlastní zkušenost. Taky jsem platil, i když jsem věnoval poměrně značné úsilí tomu, abych přišel na kloub jak s tím vydrbat.

Zdroj: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361#cast2

cukrar

Mojitek, tomu se říká výpalný dopis. Je známo, že v Praze se posílá stejná sazba, 600Kč, ať jede jakoliv rychle.
Toto je pumpa na peníze pro obec. zde nejde o potrestání vyníka, ale o prachy do rozpočtu.
Kolega má další možnost, nereagovat, nebo udat kdo řídil. Když neraguje, nebo do 15 dne nebudou peníze na účtě, dostane další dopis, aby podal vysvětlení, nebo napráskal řidiče. Pokud zase nic, zahájí se správní řízení a bude uložena jiná, vyšší sankce provozovateli . Taky může sdělit, že vozidlo říil cizinec, pak obešlou cizince s podobným postupem, v jazyce kterou mluví cizinec.
Četl jsem dopis, který dostal Rumun. Ten se nedostaví na projednání a nebude nikdo potrestán.
Jen je více papírování.

mojitek

on je právě z Prahy a přestupek byl v Praze,jen v jiný části než má bydliště

JájsemRaibek

Je pro ně jednodušší obeslat než zvát a vyřizovat to. Zaplatí-zaplatí a je klid, nezaplatí a tak se rozběhne mašinerie.

mojitek

dík. šupáci to jsou,prostě