redy

Kamarád se ptá, Je to povinnost majitele?

On koupil byt, a platěj měsíčně určitou částku, jenže někdo neplatí.
Je to povinné platit nebo ne, jak by to bylo kdyby se něco stalo a muselo se to opravit.
Ale hlavně mu jde o to jestli to je povinný.
Děkuju
Doplňuji:
Děkuju jen dodám že on to platí,ale sou dvě rodiny který do toho nedali ani kačku.
A je snima špatná řeč.Protože říkal že už to sou docela velký peníze.
V sobotu budou mít schůzi a budou to řešit, Péťa vám taky moc děkuje za rady.

Nejlepší odpověď
anonym

Je členem SVJ (apod.)?
Pak je jeho poviností se chovat v souladu se Stanovami (ať si je přečte).
Pokud je (měla by být) ve Stanovách definována povinnost platit nějakou částku do fondu oprav (měsíčně, ročně…), pak ji platit musí – resp. toto placení po něm může být vymáháno i soudně.

Další odpovědi
zzzzz

Jaký byt družstevní nebo os.vl?

Vlastně je jedno jaký, to co je povinnost majitele je uvedeno ve stanovách družstva nebo společenství vlastníků. Stanovy se dají dohledat na internetu na stránkách justice.cz

Pokud někdo neplatí, je zřejmě neplatič, většina družstev se takového člověka dokáže lehce zbavit.

U os.vl. se pak navrhne na neplatiče exekuce a prodá se mu byt.

Doporučuji dodržovat stanovy.

Pepa25

Majitel bytu (předpokládám osobní vlastnictví) je povinen platit odsouhlasené zálohy na služby a příspěvky vlastníka do dlouhodobé zálohy na opravy. Je to přímo ze zákona – §1181 (nového) občanského zákoníku.
Doplňuji:
Pokud mají shromáždění, tak by se k tomu měli postavit čelem. Moc se mi nelíbí advokátsko-exekutorská mafie, ale v případě prokazatelných dluhů z bydlení je plně na místě právní řešení, protože jinak problém jen narůstá. Prostě ať to dají advokátovi – jejich jediná starost je, že prokáží, že jim bylo doručeno, kolik mají platit (proto se předpisy posílají doporučeně nebo předávají proti podpisu). Zbytek zajistí advokát – z dlužníků vymůže i svoji odměnu, takže by to dům nemělo nic stát.

ivzez

Jestli si chce kamarád vyzkoušet,
jak o zakoupený byt zase rychle přijít,
ať neplatí …

zzzzz

Co doga, roste? 🙂

redy

No jéje zrovna dneska se rozeběh ze stráně a neubrzdil to,narazil do mě a vyrazil mi dech.
Ani nevím jak sem ho počápla zpět(ten dech)
Nebo sleduje ptáci, a taky trdlo jedno se rozeběh a jak čumí nahoru tak narazil do stromu.Já na infart a on se jen oklepal a řádil dál.
Je to moje láska 🙂
Dík zzzzz za optání.

redy

zzzzz, má už 70kg.

anonym

Pejsánek…
😁

redy

🙂

zzzzz

🙂