MMirko

Kam zmizeli Prušáci (Prusové)?

Prusko byl přece docela velký a úspěšný stát, trvající několik století, formálně zaniknuvší až po 2 SV. Kam se rozplynuli všichni ti etničtí Prusové, existují třeba nějaké spolky pruské kultury apod.? Proč se nechali tak „vyeliminovat“?

Nejlepší odpověď
MK44

Z Vašeho dotazu, pane kolego, kde uvádíte pojmy jako etničtí Prusové a úspěšný stát zaniknuvší až po 2. sv. válce, soudím, že ve věci máte velký hokej. Je nutno rozlišovat pruský národ a hohenzollernský pruský stát. Pro oba pojmy se užívá slovo Prus a Prusko, což je matoucí.

  1. Prusové byli baltský národ etnicky příbuzný Litevcům. Sídlili v oblasti dnešní tzv. kaliningradské oblasti a okolních územích dnes patřících Polsku a Litvě. Není známo, že by vytvořili něco jako stát srovnatelný se státy středověké křesťanské evropy.
  2. Jakožto sousedé Poláků se s nimi dostali do pohraničních sporů a vleklých válek. To že se drželi svého původního náboženství, dávalo Polákům možnost poštvat proti Prusům křesťanské panovníky. Ti pak pod záminkou evangelizace podnikali proti Prusům křížové výpravy. Češi se můžou „pochlubit“, že mezi nimi byli i Přemysl Otakar II a Jan Lucemburský.
  3. Když musel Řád německých rytířů opustit Palestinu, nabídli mu Poláci r. 1226 území na hranicích s Prusy, které si řád mohl rozšířit o nově dobytá území. Prusové kladli vojensky organizovaným rytířům odpor až do roku 1283. Na jejich území vznikl pevně organizovaný a prosperující řádový stát, který převzal jméno území jako Pruský řádový stát. Do něho bylo přivedeno množství německých osadníků. Prusové byli asimilováni tj. germanizováni a pokřtěni a jejich jazyk i kultura vzaly za své.
  4. V roce 1525 bylo řádové území změněno na dědičné panství doposud voleného řádového velmistra, čímž vznikla dynastie Hohenzollernů. Hohenzollernové pak nakupovali nebo dědičně získávali různá území v Německu, hlavně v Braniborech, a získali kurfiřtský úřad. Tím se těžiště jejich panství přeneslo do Německa. V roce 1701 se pruský vévoda prohlásil za krále jako Fridrich I. Tím vzniklo Pruské království, jehož centrum byl Berlín a obyvatelstvem Něm­ci.
  5. Z Pruského království (Pruska) se stal nejmocnější z německých států. Typické byly militarismus, centralismus, vojenská výchova a poslušnost k autoritám a státu – tzv. prušáctví. A tak se při sjednocení Německa v roce 1871 stal pruský král německým císařem. Pojem Pruské království se přestal používat. Pouze pro oblast na východ od Gdaňsku se používal název Východní Prusko. Nicméně zůstala charakteristika prušáctví.
  6. Německá říše (Německé císařství) zaniklo na konci 1. sv. války. Změnilo se v republiku (tzv. Weimarská rep.). Po porážce nacistického Německa ve 2. sv. válce bylo Východní Prusko rozděleno mezi Polsko a SSSR. Kaliningradská oblast je dodnes součástí Ruska. Německé obyvatelstvo bylo po válce odsunuto, stejně jako ze Sudet, a oblast rusifikována.

Více si jednak o národu Prusů, jednak o pruském státu (státu Němců), jednak o osudu kaliningradské oblasti po 2. sv. válce vyhledejte v odborné literatuře.

Další odpovědi
England1522

Jsou pouze potomci prusů ale jsou to lidé německého, polského nebo baltského občanství dnešní generace kteří nevědí o svém původu nebo už se k tomu nehlásí :) Já jsem potomek sudetských němců a znám svůj původ ale nehlásím se k německému původu a o kulturu se nějak nezajímám protože jsem český občan