Vlčice777

Kam se obrátit? Nakryté fenky,ještě štěnata !!!

Prosím,neví někdo z Vás kam se obrátit s tímto případem?Paní prodává 2 nakryté fenky,ale fenky jsou mladé,tudíž ještě štěňata a co vím tak takto mladé feny by štěňata mít neměli.myslím že je to vhodné od 3 roku.Poradte,naš­la jsem to na FB.Děkuji http://zviera­ta.bazos.sk/in­zerat/35030316­/Bernsky-salasnicky-pes-nakryte-fenky.php

Nejlepší odpověď
anonym

Nevím, co považujete za „mladé fenky“. Štěňata nehárají, hárání je projevem pohlavní dospělosti.
Fena, pokud je schopna reprodukce, začíná hárat. Ovšem tak, jako menstruují dívky od jedenácti let, ale nerodí, zrovna tak ani feny při prvním hárání zpravidla nejsou v chovu používány. V přírodě u divoce žijících psovitých šelem ale dochází už při první říji k nakrytí.
Chovatelé a chovatelské kluby určují nejnižší spodní možnou hranici věku
k připouštění. Záleží na plemeni, malá a trpasličí plemena se připouští
do chovu dříve než velká a obří plemena. Zpravidla to bývá od 18 –24 měsíců věku psů. Většinou se tedy připouští poprvé fena při druhém-třetím hárání, což vyhovuje podmínkám CHŘ, ale bývá to zpravidla před dosažením třetího roku věku feny. Průměrně dochází ke krytí okolo druhého roku věku feny.
Tyto termíny jsou uvedeny
v chovatelském řádu ČMKU, chovatelských klubů jednotlivých plemen atd.
To vše se ovšem týká čistokrevného chovu psů, tedy chovu
psů s PP(rodokmenem), který je řízený chovatelskými organizacemi. Nečistokrevný množitelský chov psů bez PP je ničím neřízený, nekontrolovaný atd.
Zde může množitel krýt feny bez jakéhokoliv omezení, bez zdravotních testů,
bez kontrol chovatelského zařízení a zisk z takto odchovaných štěňat bývá nezdaněný příjem množitele.
Nevím, s čím přesně chcete poradit. O týrání zvířat se nejedná a s případným udáním byste asi neuspěla, pokud by nebyly další přitěžující okolnosti.

Další odpovědi
zzzzz

Odborně ti tu odpoví Ontola.
Doplňuji:
Já bych si nikdy psa z hromadného chovu nekoupila ☹

iceT

A co myslíš,že kdo co udělá?Baba si prostě psy nepohlídala a ted jsou březí a neví co bude dělat s tolika štěnaty.Tak prostě prodává,už vidím někoho kdo si koupí naprcanou fenu,normální zdravý člověk do takového obchodu nepůjde.

Hamon

Na libovolne ekoteroristy. Nebo ochrance zvirat. Treba i anonymne.