sofid

Kam se dávají špatné žárovky?

Zajímalo by mě, do jakého kontejneru popř. kam se hážou, prasklé (špatné) žárovky?

Nejlepší odpověď
led

Klasické žiarovky sa môžu hádzať do zmiešaného odpadu.
Úsporné žiarovky, žiarivky, LED, výbojky sa recyklujú.
Odpad z nich „patří do sběrného dvora nebo do obchodu“:
„Zářivky pracují na zcela jiném principu než klasické žárovky. Kompaktní zářivky vydávají svit díky elektrickým výbojům do par rtuti, které jsou uvnitř trubic. Rtuť je však ve všech svých skupenstvích látkou nebezpečnou a zdraví škodlivou. Proto by se společně s komunálním odpadem určitě neměla dostávat na obyčejné skládky, z níž se vstřebává do země, do vody a dostává se tak zpět k lidem. Dlouhodobé působení rtuti na lidský organismus způsobuje závažná zdravotní rizika.
Nefunkční zářivky patří do sběrného dvora nebo do obchodu“
http://www.na­zeleno.cz/bydle­ni/odpady-1/recyklace-osvetleni-nevyhazujte-usporne-zarovky-do-kose.aspx
Čo, Kde a Ako recyklovať?:
http://www.us­pornaziarovka­.sk/pages/%C4%8Co,-Kde-a-Ako--recyklova%C5%A5%3F­.html

Další odpovědi
quentos

vzhledem k tomu, že jsou z více než jednoho materiálu zároveň (sklo, kov…), tak nezbude než směsný odpad :{(>

Emefej

Já je nosím do obchodu.

gobls

Ještě na něco jsem zapomněl. U obyčejných žárovek ten závit mohl být mosazný nebo spíš jen železný s povrchovou úpravou, to by tak moc nevadilo. Ale podlemě nejnebezpečnější bude na starých žárovkách ta kontaktní špička, na které je poměrně velké množství pájky obsahující olovo. To je toxické i pro člověka a nemělo by se dostat na skládku ani do spalovny. Nově už se snad nikde používat nesmí. Otázkou je, zda u nás jsou schopni tohle vůbec někde náležitě zpracovat. Asi bych to hodil do elektroodpadu.

gobls

Možná by bylo vhodné upozornit, že ty úsporné zářivky by se neměly házet ani do těch větších plechových kontejnerů na elektrospotřebiče, protože tam by téměř jistě došlo k rozbití zářivky a úniku rtuti přímo na místě nebo při převoozu nebo vysypávání.
Tu obyčejnou žárovku, pokud nemá zněčištěné sklo, by teoreticky bylo možné rozbít a čisté sklo vytřídit, ale vzhledem k velmi malému množství materiálu tím nic moc nespasíte. To je lepší uklidit někde škarpu… Zajímavější by mohl být vliv ostrých střepů ze žárovky na zvířata na skládce, potom by bylo lepší ji předem rozbít do té míry, aby neměla žádné ostré části. Tohle ale jistě bude zanedbatelný vliv a mnohem nebezpečnější jsou umělé provázky a vlasce, igelity, chemikálie apod.