Avatar uživatele
Anask

Kam na VŠ?

Dobrý večer,
potřebuji radu. Půjdu do 4. ročníku, mám velmi dobré výsledky, ale nevím, co mě vlastně baví. Ráda bych se věnovala chemii a biologii (jelikož z těchto předmětů budu maturovat). Chtěla bych zkusit třeba genové inženýrství, biochemii, výrobu léčiv, nebo forenzní analýzu. Co si myslíte, že je v dnešní době nejvýhodnější studovat? Máte někdo se studiem těchto oborů zkušenost? Jaké pak naleznu uplatnění? Kde studovat (VŠCHT, UK, UP v Olomouci…)? Předem Vám děkuji za odpovědi :)

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? atlas před 2806 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
xxx3

ono záleží na jaký konkrétní obor se chce člověk zaměřit. V každém případě volbou VŠCHT, ale i PřfUK člověk nic nepokazí. Řekl bych, že pro budoucí uplatnění je v současnosti výhodné zaměřit se pokud možno mezioborově, či víceoborově (tím myslím v rámci chemie).

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Lamalam

Pokud máš zájem o biochemii a genové inženýrství, tak nezapomeň také na Přírodovědeckou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Tamní katedry genetiky, medicínské nebo molekulární biologie tvoří v současnosti jasnou tuzemskou špičku v oboru.

Jako absolventka VŠCHT pochopitelně můžu doporučit i fakultu biochemické technologie VŠCHT, ale tam je studium zaměřeno více na biochemii potravinářství.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nuk nuk

Takový forenzní analitik bude mít asi vždycky práce dost, ale jde i o to, co Vás bude bavit. Protože si nejste jistá, co chcete dělat, ale víte, že by to mělo být něco z oblastí chemie a/nebo biologie, projděte si stránky Vámi zmiňovaných univerzit a zjistěte si, jaké obory pro příští rok nabízejí a jaké jsou podmínky pro přijetí na ně. Ono Vám to trochu ujasní možnosti.
Určitě je lepší podat přihlášku na více škol nebo fakult.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
RyuzakiKate

Též jsem maturovala z těchto předmětů, dávala jsem si přihlášku na UHK na biologii a UPCE na klinickou biochemii a jsem ráda, že jsem šla na tu první, protože na chemii musí mít člověk prostě hlavu a to já nemám, zas tolik mě nebavila… Navíc mi mnohdy připadalo, že bejt zakomplexovanej protiva je syndrom snad všech chemiků a tento názor se mnou sdílela jedna slečna, která chemii vystudovala a se slzou v oku hleděla z okna laborky, kterak se její kamarádka z biologie prochází v terénu…

Takže z mého pohledu se chci věnovat rozhodně biologii, i když je tam hodně pojmů a celkově je toho mraky, ale není nad to chodit 4 dny po Pálavě a pozorovat s odborníky bezobratlé i obratlovce… Karlovka je podle mě na profesory dobrá, jeden z nich u nás učil taky jako externista, bohužel už odchází do důchodu a jeho zkoušku jsem udělala až napočtvrtý, ale jako osobnost opravdu nezapomenutelnej. Co se týče mojí UHK, tak máme taky vesměs skvělé a prestižní personální obsazení a téměř na každýho můžu pět jen chválu.

Pokud bys chtěla tu chemii, tak buď na VŠCHT nebo do Pardubic, tam je nejlepší úroveň, ale je to setsakra těžký a počítej i s počítáním, nezapomeň, že existujou takový hrůzy, jako fyzikální chemie a podobně… Ale o budoucí práci opravdu nebude potřeba mít obavy.

Je potřeba si uvědomit, jestli chceš učit (dvouobor), anebo „vědcovat“ a podle toho se rozhodnout… Ale podle mě oba tyto obory mají budoucnost, bude dobré, když přibude další vědec, než další politolog :)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
xxx3

RyuzakiKate: musím říct, že moc nerozumím tomu despektu k politologii jako oboru. Také politologie je vědním oborem, který se dá dělat na úrovni, stejně tak se člověk může stát mizerným chemikem, který falšuje grafy kvůli přiklepnutí grantu.

před 2806 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek