Anask

Kam na VŠ?

Dobrý večer,
potřebuji radu. Půjdu do 4. ročníku, mám velmi dobré výsledky, ale nevím, co mě vlastně baví. Ráda bych se věnovala chemii a biologii (jelikož z těchto předmětů budu maturovat). Chtěla bych zkusit třeba genové inženýrství, biochemii, výrobu léčiv, nebo forenzní analýzu. Co si myslíte, že je v dnešní době nejvýhodnější studovat? Máte někdo se studiem těchto oborů zkušenost? Jaké pak naleznu uplatnění? Kde studovat (VŠCHT, UK, UP v Olomouci…)? Předem Vám děkuji za odpovědi :)

Odpovědi
xxx3

ono záleží na jaký konkrétní obor se chce člověk zaměřit. V každém případě volbou VŠCHT, ale i PřfUK člověk nic nepokazí. Řekl bych, že pro budoucí uplatnění je v současnosti výhodné zaměřit se pokud možno mezioborově, či víceoborově (tím myslím v rámci chemie).

Lamalam

Pokud máš zájem o biochemii a genové inženýrství, tak nezapomeň také na Přírodovědeckou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Tamní katedry genetiky, medicínské nebo molekulární biologie tvoří v současnosti jasnou tuzemskou špičku v oboru.

Jako absolventka VŠCHT pochopitelně můžu doporučit i fakultu biochemické technologie VŠCHT, ale tam je studium zaměřeno více na biochemii potravinářství.

Nuk nuk

Takový forenzní analitik bude mít asi vždycky práce dost, ale jde i o to, co Vás bude bavit. Protože si nejste jistá, co chcete dělat, ale víte, že by to mělo být něco z oblastí chemie a/nebo biologie, projděte si stránky Vámi zmiňovaných univerzit a zjistěte si, jaké obory pro příští rok nabízejí a jaké jsou podmínky pro přijetí na ně. Ono Vám to trochu ujasní možnosti.
Určitě je lepší podat přihlášku na více škol nebo fakult.

RyuzakiKate

Též jsem maturovala z těchto předmětů, dávala jsem si přihlášku na UHK na biologii a UPCE na klinickou biochemii a jsem ráda, že jsem šla na tu první, protože na chemii musí mít člověk prostě hlavu a to já nemám, zas tolik mě nebavila… Navíc mi mnohdy připadalo, že bejt zakomplexovanej protiva je syndrom snad všech chemiků a tento názor se mnou sdílela jedna slečna, která chemii vystudovala a se slzou v oku hleděla z okna laborky, kterak se její kamarádka z biologie prochází v terénu…

Takže z mého pohledu se chci věnovat rozhodně biologii, i když je tam hodně pojmů a celkově je toho mraky, ale není nad to chodit 4 dny po Pálavě a pozorovat s odborníky bezobratlé i obratlovce… Karlovka je podle mě na profesory dobrá, jeden z nich u nás učil taky jako externista, bohužel už odchází do důchodu a jeho zkoušku jsem udělala až napočtvrtý, ale jako osobnost opravdu nezapomenutelnej. Co se týče mojí UHK, tak máme taky vesměs skvělé a prestižní personální obsazení a téměř na každýho můžu pět jen chválu.

Pokud bys chtěla tu chemii, tak buď na VŠCHT nebo do Pardubic, tam je nejlepší úroveň, ale je to setsakra těžký a počítej i s počítáním, nezapomeň, že existujou takový hrůzy, jako fyzikální chemie a podobně… Ale o budoucí práci opravdu nebude potřeba mít obavy.

Je potřeba si uvědomit, jestli chceš učit (dvouobor), anebo „vědcovat“ a podle toho se rozhodnout… Ale podle mě oba tyto obory mají budoucnost, bude dobré, když přibude další vědec, než další politolog :)

xxx3

RyuzakiKate: musím říct, že moc nerozumím tomu despektu k politologii jako oboru. Také politologie je vědním oborem, který se dá dělat na úrovni, stejně tak se člověk může stát mizerným chemikem, který falšuje grafy kvůli přiklepnutí grantu.