dudu

Kam kráčí přílišná demokracie?

Zajímavá informace z dnešního on-line chatu s panem prezidentem:

stein.martin: Dobrý den, nechápu jak muže Řecko dostávat nějaké peníze jako pomoc , když mají 5× větší platy než my nebo slováci , jaky na to máte názor Vy , neměli by nejdříve upravit své mzdy na uroveň nejchudšího státu unie Děkuji
Klaus: Musím připomenout, že ve své nové knize „Evropská integrace bez iluzí“ jsem Řecku věnoval jednu kapitolu a více si o tom můžete přečíst tam. Včera jsem se dozvěděl, že Řecko přiznalo, že vyplácelo 10 tisíc důchodů bývalým státním úředníkům, kteří už jsou mnoho let po smrti. Nejstaršímu bylo 140 let. To jsou absurdní věci. Ale ve své knize, ale i jinde, opakovaně říkám, že viníkem není jen Řecko. Řecko se „nevloupalo“ násilím nebo potajmu do Evropské unie a do eurozóny, Řecko tam bylo přijato. To považuji za velmi důležité. Stejně tak platí, že Řecko si nejen půjčovalo, ale že Řecku bylo půjčováno. Takže viníci jsou i na druhé straně. Řecko se snaží své mzdy a platy brzdit nebo dokonce snižovat, ale nedostatečně. Příkladem by jim mohlo být Lotyšsko, které při své krizi před několika lety udělalo škrty a snižování mezd a platů daleko radikálnější

Nejlepší odpověď
fcoop

Co to je ta „přílišná“ demokracie?
Voda také není „přílišně“ mokrá.

Nepleťme si demokracii s kapitalizmem.

„Nejhorší na komunismu je to, co následuje po něm“ (Adam Michnik)(Net)

Vstoupili jsme do věku nejistoty – hospodářské, sociální a politické. Krize, která propukla v roce 2008, nám připomněla, že neregulovaný kapitalismus je svým největším nepřítelem. Je nevyhnutelné, že se dříve či později stane obětí svých vlastních excesů a bude znovu žádat stát o pomoc. Pokud se ale jen otřepeme a budeme pokračovat stejně jako doposud, můžeme v příštích letech očekávat mohutnější otřesy…
--------------(Net)

Z našeho světa se vytratil hlavní tmel sociální soudržnosti: důvěra v systém, pocit sounáležitosti a vědomí společného zájmu. Demontáž státu, bezuzdný materialismus, privatizace a vyprazdňování veřejného prostoru, prohlubující se nerovnosti, ztráta vědomí společného smyslu – to jsou symptomy, projevy vážné poruchy, která narušuje a podemílá sociální soudržnost.(Net)

Ve škole nás učili,asi nedopatřením -(byla doba hlubokého bolševika), že demokracie je nejlepší ze všech vládních systémů, poněvadž považuje každý názor za stejně dobrý.
Dejme tomu.
Jsou to ale ve skutečnosti jen prázdné kecy – ve státě,kde Zlo zůstalo nepotrestáno.

Další odpovědi
Drap

Toto se snad ani přílišnou demokracií nazvat nedá. Výstižnější české slovo je asi bordel./nerad bych se tímto ovšem dotknul holek z podobně nazývaných zařízení /
Kam kráčí ? Asi do pr****. Nevím , jak to napsat slušně.

Pájo

Pomohu, Drape!
Směřuje do záhuby… a to je v pr****.

led

Pri vašej debate sa skúste zamyslieť aj o tom, že štátne peniaze sa ale nachádzajú vo dvoch sférach: v štátnej a súkromnej. Do štátnej sféry hovoria všetci „šetrite, znížte platy, výdavky štátnych organizácií“,
ale do súkromnej nesmie hovoriť nik. Bol by to zásah do ústavných práv jednotlivca.
Kto si uvedomuje pri týchto úpravách, že v štátnych službách sú státisíce pracujúcich pod priemernú až po minimálnu mzdu. Aj tým znížiť platy? Ako tak sledujem, totiž, práve títo ľudia doplácajú na úsporné opatrenia, nie tí „lepšie platení, ktorí sa chcú vyrovnať s príjmami vo vyspelých štátoch“. Tí sú nedotknuteľní… tam zamerajte svoj pohľad.
Štátna sféra je súčasne aj veľkým odberateľom súkromnej sféry -služby, výrobky a iné… A tá predáva prirodzene so ziskom.
Prirodzene súhlasím, že Grécka cesta nie je ono…
PS. ale asi mi túto odpoveď rýchlo niekto vymaže.

tuCZek

… do riadnej riti

lexx

ČR nastoupila cestu Řecka, státní bankrot je hotová věc. Náš vnější dluh letí nahoru tempem 5000 Kč / sekundu to máme…18 mil./hodinu. Můj odhad: 3–4 roky. Vzpomenete si.