štamgast

K čemu za minulého režimu sloužila jídla, která byla ve státních normách?

Normovaná jídla.

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

…máš asi na mysli kuchařku: normy teplých pokrmů >>> aby se dřív vařilo všude stejně,byly na to normy,mimocho­dem,dodnes je to nejlepší kuchařka (žádná špetka,troška a podobně,opravdu vše přesně znormované)…
něco na ochutnání >>> http://www.gur­metklub.cz/kni­ha-normalizacni-kucharka-pro-zavodni-kuchyne-2.html

Další odpovědi
ivzez

I za minulého režimu sloužilo jídlo k jídlu.
I za současného režimu se používají „normy“.

ReHu

Jídla sloužila, kupodivu, k jídlu.
Ovšem normy se dodržovaly o něco málo pečlivěji 🙂

anonym

Sloužily k jídlu.
Češi nežijí zdravěji než před rokem 1989, i když k tomu mají mnohem lepší podmínky. Překvapivé údaje statistiků ukazují, že jídelníček Čechů byl před skoro čtvrt stoletím v některých ohledech lepší než v době přeplněných supermarketů.

Jak jsme jedli?

V posledním roce totality snědl průměrný Čech 97,4 kilogramu masa, z toho většinu (49,9 kg) vepřového a 30 kilo hovězího, vypil 94,1 litru mléka, zkonzumoval 9,4 kilogramu másla a 7,8 kilogramu sýrů. Jako přílohu si pak dal 82 kilo brambor, 56 kilogramů chleba, přidal 68 kilogramů čerstvé zeleniny a 70 kilo ovoce. Vše zapil 151 litry piva, 13 litry vína a 46 litry limonády. Po dobrém obědě si pak uvařil 1,94 kilogramu kávy a vykouřil u toho 1776 cigaret.

A průměrný Čech o 24 let později?
Celková spotřeba masa se v Česku snížila o necelou pětinu, přičemž pokles se týká především hovězího, kterého sní Češi zhruba třikrát méně než za socialismu (9,1 kilogramu). Obliba vepřového poklesla jen mírně, zato drůbeže se zkonzumuje v České republice dvakrát tolik než v roce 1989. Češi dnes také snědí o 40 procent více sýrů, zato ale spotřebují o čtvrtinu méně vajec a mléka. Výrazně se snížila spotřeba chleba, zato se dvojnásobně zvedlo množství zkonzumovaných těstovin.

Zdroj: http://www.li­dovky.cz/revo­luce-v-jidle-se-nepovedla-jime-vic-a-hur-fkm-/dobra-chut.aspx?c=A130919­_181720_dobra-chut_mc