irij

K čemu slouží vyrovnávací paměť např. u přenosných disků?

Jak dobrá hodnota vyrovnávací pamětije 8MG?
Doplňuji:
pardon 8MB

Nejlepší odpověď
anonym

asi 8MB až 32MB … vyrovnávací paměť především urychluje práci s velkým počtem malých souborů, tento buffer je využíván především optimalizačními funkcemi disku jakou je NCQ (Native Command Queuing)

na skutečný pozorovatelný výkon/rychlost to však v běžném provozu má jen minimální vliv.
Doplňuji:
na každý pád … Při výběru disku pro domácí použítí (ne server) bych tento atribut vůbec nezohledňoval …

Další odpovědi
Miroslavst

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vy­rovn%C3%A1vac%C­3%AD_pam%C4%9B%C5%A5

Vyrovnávací paměť je většinou používána pro propojení komunikace procesoru se vstupně/výstupními zařízeními, jako například s pevným diskem. Dále pak při posílání nebo přijímání dat ze počítačové sítě nebo při přehrávání zvuku (dávkové čtení z disku a souvislý přísun dat do zvukové karty). Princip je podobný jako u fronty na horskou dráhu v zábavním parku. Lidé k horské dráze přicházejí různým tempem, ale stejně musí čekat, než si budou moci všichni nastoupit (než kabinka přijede a je naplněna). Místo, kde lidé ve frontě čekají, je tedy něco jako vyrovnávací paměť: dočasné místo, kde lidé těšící se na jízdu čekají, až bude dostupná. Vyrovnávací paměť většinou používá frontu FIFO (první dovnitř, první ven), která zachovává pořadí dat, ve kterém dorazila. Pro komunikaci mezi procesy se v unixové rouře používá kruhový buffer, který odstraňuje neustálé přesouvání dat uvnitř vyrovnávací paměti.

Cache (výslovnost: /kæʃ/ IPA[1], počeštěle /keš/ IPA[2]) je označení pro vyrovnávací paměť používanou ve výpočetní technice. Je zařazena mezi dva subsystémy s různou rychlostí a vyrovnává tak rychlost přístupu k informacím. Účelem cache je urychlit přístup k často používaným datům na „pomalých“ médiích jejich překopírováním na média rychlá. Příkladem „pomalého“ a rychlého média může být pevný disk a paměťový modul, kde rozdíl v rychlosti může činit až tři řády. Jindy může být pevný disk tím „rychlým“ médiem. „Pomalým“ médiem pak může být například obsah získávaný ze sítě. Cache byla vynalezena v první polovině 60. let 20. století.
Cache v HDD

Cache v pevném disku je vlastně vyrovnávací paměť, která odděluje velmi rychlý procesor s nesrovnatelně pomalejším pevným diskem. Umožňuje uchovat data určená k zápisu do doby, než je mechanická část pevného disku zpracuje a naopak uchovává přečtená data do doby, než je obsluha přerušení přesune do operační paměti. Může sloužit i k interní reorganizaci požadavků kvůli zvýšení výkonu (NCQ). Její velikost se pohybuje od několika kB do 64 MiB (u současných 3.5" disků). Interní cache používají také SSD disky.

mosoj

Vím že vyrovnávací paměť měla a snad ještě má význam u vypalovacích mechanik, kde tvořila jakýsi „nárazník“ mezi tokem dat a již reálném vypalování. Existovala možnost tzv. přetečení nebo podtečení buferu.
Vyrovnávací paměť mají i digitální foťáky právě proto že rychlost zápisu na kartu nebývá vždy tak rychlá aby stačila potřebné rychlosti sériového snímání.

Takže jednoduše řečeno vyrovnávací paměť (buffer) slouží k vyrovnání rozdílů rychlostí dvou datových toků, které na sebe navazují.