Kepler

K čemu slouží u některých pušek nebo i kanónů něco jako druhý lauf, jenže uzavřený?

Nejvíc je to podobné tomuhle: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kulomet#/me­dia/File:M240G-0167-2004-01.jpg
Ale viděl jsem to i stejně dlouhé jako hlaveň, často i u starých pušek.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Obrázek by nebyl? U kanónů by to mohlo být brzdovratné zařízení. U automatické pušky by se mohlo jednat o odběr spalin z hlavně, nutné pro činnost automatiky.

Jo to je ono, ta trubice pod hlavní kulometu M240 je odběr plynů z hlavně.

cenobita > jaký samopal, podle tebe, používá systém odběru plynů z hlavně? Předpokládám, že víš, že Sa58 není samopal, ale útočná puška.

Další odpovědi
Cenobita

Je to trubice, ve které je píst, touto se odvádí část plynu (zplodin z hlavně) a tyto plyny převádějí svoji tlakovou energii v mechanickou, která slouží k natažení závěru. Prostě píst vyrazí zpět a natáhne závěr k novému výstřelu (cyklu). Tento princip se používá zvláště u automatických zbraní (samopal, kulomet).

U pistolí se to řeší trošku jinak, tam se závěr natahuje na principu akce a reakce a také na principu hybnosti při zpětném rázu.

U velmi starých pušek se pod hlavní nacházela trubice, do které se ukládal nabiják. Zde nešlo o nic jiného než o otvor.