luban

k cemu slouzi na hvezdarskem dalekohledu zamerovaci zarizeni,,,pze plne vyuzit dalekohled i bez nej???

chci koupit takovy to dalekohle z druhe ruky a chybi tam zamerovaci zarizeni,tak me zajima zda dalekohled lze pouzit ke zkoumani oblohy i bez toho zamerovaku … diky
Doplňuji:
zvetseni ma max. 140× je to Formei RL 700 zdá se mi celkem solidní pro amatéra… aha asi tomu rozumim, v podstatě při samotném pozorování hlavním objektivem nemá žádnou funkčnost,,,slouží jen k nahlédnutí a nastavení přibližné polohy na obloze, při větším zvětšení hlavního objektivu…děkuji

Nejlepší odpověď
dnb

Slouží k lepší orientaci po obloze. Zkrátka, podíváš se do zaměřovátka a víš na co máš zamířený hlavní objektiv. Bez zaměřovátka se s velkým přiblížením lehce ztratíš. Naštěstí to ale asi nebude dalekohled, u kterého by to bylo nutné, tedy nebude mít asi nějak obzvlášť velké přiblížení, takže plně ne, ale využít ho můžeš i tak.
Doplňuji:
No 140× už není žádná legrace, doporučuji si to zaměřovátko dokoupit, neboť je při tomto přiblížení trocha obtížnější naleznout určitý objekt. Jinými slovy: Trvá to déle.

Další odpovědi
Emefej

Dalekohled můžeš používat i bez zaměřování, ale pozorování s ním je pohodlnější.

Agneta

Můžeš koupit, a ten okulár si dokoupíš. Musíš jen vědět, jestli máš ten (systém) dětský s 1,25 (a menším) průměrem okuláru, nebo 2,00 (ten je v pořádku).
Průměr horní čočky musí být nad 75 mm (a v tom příp. by 1,25 ještě šlo), jinak se jedná o dětský, a ten můžeš hned vyhodit – žádných 140× !!! ve skutečnosti, ale jen 30×, a zbytek je jen „jako“ :DDDDDDD
Doplňuji:
Můj text je poněkud mimo, týká se koupě refraktoru. Zaměřovač ti stačí se zvět. 8×, ale nemusí vůbec být:D