ryba

k čemu slouží klepítka u pavouka.

chtěla bych se zeptat k čemu slouží klepítka u pavouka dekuji

Odpovědi
polarka.51

ty klepítka má jako nohy

kenyrts

řád: Pavouci (Araneida)

· NIKDY nemají tykadla, žábry, složené oči, končetiny na zadečku

· osídlili všechny suchozemské biotopy, jsou také součástí aeroplanktonu (drobné organizmy unášené proudy vzduchu)

· hlavohruď je od zadečku oddělena stopkou

· na hlavohrudi mají většinou 6 – 8 jednoduchých očí (zorná pole na sebe navazují)

· klepítka (chelicery) jsou dvoučlánkovaná, srpovitá, vyúsťuje zde jedová žláza

· makadla (pedipalpy) u primitivnějších forem tvarově i funkčně odpovídají kráčivým končetinám, u složitějších forem zastávají různé fce (hmat, pomocný pářící orgán)

· 4 páry kráčivých končetin mají drápky, slouží ke snování pavučin, přidržování samiček při kopulaci, skákaní, běhaní, plavání…..

· přeměnou zadečkových končetin vznikly snovací bradavky, na nichž vyúsťují snovací žlázy, jejichž sekret na vzduchu rychle tuhne a tvoří pavučinové vlákno. Pomocí zadních nohou jej vytahují a spřádají (lano utkané z tohoto vlákna by bylo pevnější než ocelové)

· využití pavučinového vlákna – lapaci sítě, výstelka hnízd, tvorba kokonů na vajíčka, létání, při skákání, omotání kořisti …

DS- plicní vaky vyúsťující na spodní straně zadečku

VS- malpighické trubice ústící do střeva

TS- mimotělní trávení – ústní otvor je úzký proto chycenou kořist opředenou pavučinou a chelicerami do ní vstříknou trávící enzymy slinných žláz. Natrávený obsah vysávají svalnatým hltanem.

CS- otevřená, trubicovité srdce na hřbetní části zadečku, hemolymfa obsahuje hemocyanin

NS -žebříčkovitá

SMYO -jednoduchá očka (6 ,častěji 8), mechanoreceptory (brvy, org. registrující otřesy)

R- gonochoristé, pohl. dimorfismus (samička větší), oplození vnitřní (vajíčka v kokonu upevňují na rostliny nebo ho nosí na těle)

vývoj přímý (často pečují o mláďata). Občas se vyskytuje manželský kanibalismus (po páření, někdy i během zásnubního tance samička sežere samce, čímž má dostatek živin pro vývin vajíček).

Zástupci:křižák obecný, křižák pruhovaný, pokoutník domácí, vodouch stříbřitý, slíďák tatarský, běžník květomilný, skákavka pruhovaná, snovačka jedová (černá vdova), sklípkan huňatý,