ahojda

k čemu se v praxi používá a na co je dobrá dvojzvratná páka poraďte prosííím :)

Odpovědi
Michal Kole

Až si zapomeneš klíče, páčidlo příjde vhod 😁

podepřená část páčidla musí být co nejblíže konci páčidla, kterou budeš páčit dveře a na co nejdelší části páčidla od bodu podepření budeš působit silou.

čím blíž je pod podepření páčenému místu tím delší je část páčidla na kterou musíš působit silou. čím je ta delší část delší tím stačí menší síla.
Síla je větší čím blíž je bod podepření páčenému místu.

Jiný příklad kleště

Sůwa

http://okem.bo­rec.cz/2010/12/­Jednoduche-stroje.html

venkovan

Klasická houpačka z klády, kde na obou koncích sedí houpající a kdesi uprostřed je jakýsi čep přes který se kláda převažuje.
V mechanických váhách a podobně. Dá se říci i vypínač na světla, že je páka v praxi, používáš ji třeba i při míchání těsta, když si přes okraj mísy páčením na měchačku zvedneš těsto.
Používá se k zesílení či ke zmenšení síly