Lukyn0

K čemu se pořád a pořád zateplují cihlové domy a peneláky?

Když ta fasáda za pár let začne plesnivět? A nápodobně je to s výměnou starých-dřevěných oken za plastová. Po jejich výměně nastává hodně případů, že se v bytě začne tvořit vlhkost a plíseň, jelikož narodíl od dřevěných nejsou prodyšná. No k čemu to je??

Nejlepší odpověď
Hornisse

Problém omítky ani oken není v prodyšnosti ale v kvalitě odvedené práce. Typický problém zateplených stěn, plíseň, je například většinou způsobená tepelnými mosty. Čili že v některém místě bylo zateplení zfušováno a teď tudy utíká teplo a sráží se tam vlhkost. Asi nejhorší případ nastává, pokud majitel nenechá zateplit všechny obvodové stěny.
Větrání plastových oken je samostatná kapitola. Dobré okno by nemělo být jak píšeš prodyšné ale mělo by maximálně izolovat, protože to je jeho smysl. Prodyšné okno které profukuje je na dvě věci. Každopádně by na dobrém okně neměla kondenzovat voda. Pokud kondenzuje, tak je to opět tepelný most, čili nekvalitní práce. Logika používání plastových oken předpokládá, že pokud máš v místnosti vlhko, můžeš okno otevřít a vyvětrat. To bys ostatně měl dělat i tak kvůli výměně vzduchu.

Další odpovědi
da ny

Nic nevydrží věčně…
Fasáda začne plesnivět, hlavně když je provedena nekvalitní práce (ne každá nová fasáda je jako naše dálnice).
U oken se uvádí konkrétní životnost a pak je nutná opět výměna. Nemáme žádnou vlhkost ani plíseň (bydlíme nyní pod střechou v paneláku). Umíme správně větrat a hlavně topit – „nesmyslně nešetříme“ = nevypínáme 😉
Než jsme se dočkali nové fasády (v předchozím bydlišti, ve věžovém domě), sněžilo nám spárami do kuchyně a pršelio do ložnice, jen se lilo. Díky nové fasádě a plastovým oknům jsme velmi ušetřili na topení (přeplatky při ročním vyúčtování).
Po 10 letech nic neplesnivělo :) a snad ani nebude…
Nám to bylo a je ku prospěchu!

MK44

Mám zateplení i plastová okna přes deset let a s problémy, které popisujete, jsem se nesetkal. Pokud ovšem dům není dobře odizolovaný, zateplení se fláklo na plíseň nebo práce nebyly provedeny kvalitně, … ☹

T3NY

Pro ty kteří mají dobrý konexe je to zlatý důl, protože mohou snadno shrábnout peníze z dotací :)

mosoj

U oken je to otázka větrání.
S tou plísní to je pravda ( ona je pod polystyrenem na rozhraní s původní zdí.
Prostě stěna nedýchá ani nemůže a vlhkost nemá kam jít. O to více by se mělo větrat. Jev je o to horší o co šetřilo na tloušťce zateplení.

honza19hk

pokud je dobře udělaná tak ne. Navíc existuje víc materiálů nejen polystyren např čedičová vata tzv orsil.U toho jsem nikdy plíseň neviděl.
A co se týče oken tak v návodu na okna je napsáno, že se musí větrat. proč myslíš, že ta okna mají tzv mikroventilaci­.Navíc na to upozorňují i firmy když je montují. Takže pokud má někdo v bytě plíseń a má futr zabedníno tak je to jeho hloupost.
Já je mám taky a žádný vlhko tady nemám.

peca123

Bo je z toho dobrý „vývar“. Jasně, že pokud má původní zeď tendenci z nějakého důvodu vlhnout, tak to pod zateplením začne plesnivět, ať je to uděláno jakkoliv dobře. Ono se totiž dříve mezi zateplením a zdí nechávala mezera na odvětrání, což je žádoucí i dnes, ale kdo by to platil?