icurusL

K čemu se dnes využívají latinská jména rostlin, zvířat,…?

Proč se pod každé jméno zvířete nebo rostliny píše jeho/její latinské jméno? Má to dnes ještě nějaké využití?

Např.
Kvetoucí čočka jedlá
(Lens culinaris)

Nejlepší odpověď
Kepler

Především k taxonomii – tedy jednoznačného pojmenování živočichů a rostlin. Každý jazyk má pro ten který organismus jiný název, latinský je jediný určující a mezinárodně platný. Kokoška pastuší tobolka = Capsella bursa-pastoris a to jí už nikdo neodpárá.

Další odpovědi
jirka F

Jména zvířat nebo rostlin jsou v latině jelikož je to celosvětový název toho zvířete nebo rostliny. Jinak než přes latinský název si rostlinu nebo živočicha prodejného v zahraničí nekoupíte.

Alesh

Podle mě je hlavním důvodem historická kontinuita, do dalších jazyků se to překládá podle latiny. To znamená, že objevíš nového brouka, nějak ho pojmenuješ v češtině, vytvoří se mu latinské jméno a podle něj a z popisu si název toho brouka vytvoří i další jazyky. Potom lze velmi dobře přes to latinské označení překládat ty názvy.

Kelt

Díky tomu a internetu si můžete najít, jak se řeknou názvy živočichů a rostlin v jejich mateřském jazyce. Stačí porovnat názvy v češtině a slovenštině .

anonym

Také nechápu, ne, nemá. Nechápu, proč lidé stále používají mrtvý jazyk.

Katy81

Ako píše Kepler, je to kvôli taxonómii, resp. teda toto je zaužívaný úzus, aby bolo možné rastliny, živočíchy a iné rozoznať a určiť, bez ohľadu na to, v akej krajine žijete a akým jazykom hovoríte.
Mimochodom, preto sa latina používa napr. aj v právnickom jazyku alebo v medicíne 😉

Ad Alesh – ak si dobre spomínam, je to skôr naopak – pri nových druhoch sa najprv dáva latinský názov (resp. súčasne s názvom v materinskom jazyku), pričom pomenovania v iných jazykoch sa môžu líšiť aj dosť diametrálne…

Dorian

Jak píšou ostatní, k jednoznačnému určení druhu. V češtině to tak potřebné není, protože pro každý organismus používá unikátní název, ale třeba v angličtině to tak není. Když v angličtině řekneš „celandine“ můžeš myslet vlaštovničník větší, ale také orsej jarní, například.