Lukasy

K čemu má kapr duši?

Má ji každá ryba nebo jen kapr?
Říkaá se tomu odborně nějak jinak nebo je to duše i odborně?

Nejlepší odpověď
Funna

duše je v podstatě vzduchový měchýř se dvěma komorami, kterým kapr reguluje náklon ve vodě tak, že přepouští vzduch z jednoho do druhého…
Doplňuji:
oprava: ne vzduchový, ale plynový a zbytek zde: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ply­nov%C3%BD_m%C4%9Bch%C3%B­D%C5%99

Další odpovědi
anonym

Duše – plovací měchýř, umožňuje rybě regulovat svůj objem a tím sílu, kterou ji voda nadnáší – umožňuje jí tak vznášet se ve zvolené hloubce (vyrovnává jím rozdíly v hustotě vody).
Některé ryby jej nemají vůbec, některé – jako např. zrovna kapr, mají jeho funkci ´vymakanou´ i k řízení náklonu (kapr často ryje v bahně dna a přepouštění vzduchu mezi komorami mu umožňí řídit podélný náklon těla tak, aby nemusel vyvíjet svalovou činnost).

Emefej

Plynový měchýř má naprostá většina ryb, ale existuje pár výjimek bez měchýře.

Krakis

Aby neplavala břichem vzhůru… 🙂